Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat (Limited access)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat (Limited access)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Myynnin ja toiminnan suunnittelu prosessiteollisuudessa

Raitio, Ella (2019)

 
Avaa tiedosto
Raitio.pdf (1.336Mt)
Lataukset: 



Raitio, Ella
2019

Tietojohtaminen
Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta - Faculty of Engineering and Natural Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2019-05-17
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201906111861
Tiivistelmä
Myynnin ja toiminnan suunnittelun (engl. Sales and Operations Planning, S&OP) tarkoituksena on ennustaa mahdollisimman tarkasti kysynnän ja tarjonnan kohtaamista sekä tehostaa organisaation toimintaa tekemällä tietoon pohjautuvia päätöksiä. Tutkielma on rajattu koskemaan prosessiteollisuutta, sillä aihe kandidaatintutkielmaan on peräisin eräältä prosessiteollisuuden alalla toimivalta yritykseltä. Tutkielman tavoitteena on tarjota sekä kirjoittajalle että yritykselle tietoa prosessiteollisuuden toimintatavoista liittyen S&OP-prosessiin sekä tuoda esiin ideoita ja menetelmiä, joiden avulla myynnin ja toiminnan suunnittelua voidaan kehittää ja tehostaa. Myynnin ja toiminnan suunnittelun eli S&OP-prosessin lisäksi tässä tutkimuksessa esitellään myös yleisesti toiminnan suunnittelua organisaatioissa.

Tutkielmassa selvitetään prosessiteollisuuden ominaispiirteitä, jotka vaikuttavat toiminnan suunnitteluun sekä kysynnän ja tarjonnan tasapainottamiseen. Tutkielma on toteutettu kirjallisuuskatsauksena ja lähdekirjallisuus on ollut pääasiassa englanninkielistä, sillä vastaavia kattavia tutkimuksia myynnin ja toiminnan suunnittelusta prosessiteollisuudessa ei tietokantahakujen perusteella suomenkielisinä löydy.

Tutkielmassa perehdytään ensin tutkimuksen suorittamiseen ja johdatellaan aiheeseen kertomalla toiminnan suunnittelusta sekä myynnin ja toiminnan suunnittelusta. Sen jälkeen esitellään tarkemmin myynnin ja toiminnan suunnitteluprosessin vaiheet ja käydään läpi prosessin tärkeimpien vaiheiden sisältö. Työn tuloksissa perehdytään tarkemmin S&OP-prosessin hyötyihin, tiedonjakamiseen S&OP-prosessissa sekä esitellään käytännön menetelmiä, joiden avulla myynnin ja toiminnan suunnittelua voidaan kehittää.

Tutkielmassa päädyttiin lopputulokseen, että prosessiteollisuuden S&OP-prosessi vastaa hyvin S&OP-prosessin viitekehystä ja vaiheita. Lisäksi saatiin selville prosessiteollisuuden ominaispiirteitä sekä se, että prosessiteollisuuden yrityksissä voitaisiin hyötyä S&OP-prosessia tehostavista menetelmistä. S&OP-prosessia voidaan tehostaa esimerkiksi skenaarioajattelun huomioimisella ennusteissa, yhteensopivan toiminnanohjausjärjestelmän integroimisella, luomalla ennusteita esineiden internetin mahdollistaman automaattisesti tuotetun datan perusteella sekä sitouttamalla S&OP-päätöksentekoon asiantuntevaa henkilöstöä.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat (Limited access) [1772]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste