Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Asennusvirheiden vaikutus keskijännitekaapelipäätteiden toimintakuntoon

Eilo, Aleksi (2018)

 
Avaa tiedosto
Eilo.pdf (5.202Mt)
Lataukset: 



Eilo, Aleksi
2018

Sähkötekniikka
Tieto- ja sähkötekniikan tiedekunta - Faculty of Computing and Electrical Engineering
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2018-12-05
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201811212642
Tiivistelmä
Sähköverkkoa maakaapeloidaan, koska siitä halutaan tehdä luotettavampi ja vähemmän vika-altis. Maakaapeli ei ole ilmajohdon tavoin altis myrskyjen aiheuttamille tuhoille tai salamaniskuille, mutta myös kaapeleissa voi esiintyä vikoja. Koska maakaapelin päätteet ja jatkot tehdään pääasiassa kentällä käsin, niiden eristysrakenteeseen on mahdollista jäädä asennusvirheitä.
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on tutkia keskijänniteverkon maakaapelin kaapelipäätteissä asennusvirheiden seurauksena syntyviä osittaispurkauksia ja niiden vakavuutta. Työssä tehdään eri tyyppisiin kaapelipäätteisiin asennusvirheitä ja tutkitaan niiden vaikutuksia päätteiden osittaispurkausilmiöihin. Varsinaisten päätteen teon yhteydessä tapahtuvien asennusvirheiden lisäksi tutkitaan myös joidenkin muiden rasitusten, kuten mekaanisen väännön, lämpötilan ja kosteiden olosuhteiden vaikutuksia kaapelirakenteen ikääntymistä kiihdyttävien ilmiöiden syntymiseen. Lopuksi osa päätteistä läpikäy kuuden viikon mittaisen vanhennuskokeen korotetulla jännitetasolla.
Työssä käy ilmi, että sähkökenttää ohjaavien materiaalien virheellisen asentamisen vuoksi syntyvät osittaispurkaukset voivat syttyä jo vaihejännitettä pienemmällä jännitetasolla ja purkaustasot voivat viasta riippuen olla hyvinkin suuria. Lisäksi myös esimerkiksi kaapelin pääeristeen pinnalle asennuksessa mahdollisesti joutuva puolijohtava pöly voi aiheuttaa päätteen eristysrakenteessa osittaispurkauksia. Työssä tutkittujen kaapelipäätteiden mekaaninen kesto sekä kosteustiiviys todettiin mittauksissa hyväksi.
Jos pääte halutaan tehdä mahdollisimman hyvin ja laadukkaasti, se edellyttää suurta huolellisuutta ja päätteen asennusohjeiden pikkutarkkaa noudattamista. Koska mikä tahansa osittaispurkaus voi olla kaapelipäätteelle vaarallinen, asentajat on syytä perehdyttää kunnolla jokaisen kaapelikomponentin asentamista varten. Näin vältytään suurelta osalta kaapeliverkon pitkistä ja kalliista käyttökeskeytyksistä.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41809]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste