Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Mekaniikkasuunnittelun toimintatapojen kehitys ja yhtenäistäminen

Hämäläinen, Rick (2018)

 
Avaa tiedosto
Hämäläinen.pdf (2.961Mt)
Lataukset: 



Hämäläinen, Rick
2018

Materiaalitekniikka
Teknisten tieteiden tiedekunta - Faculty of Engineering Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2018-08-15
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201808142136
Tiivistelmä
Vuosien saatossa Millog Oy Riihimäen yksikössä ongelmaksi on muodostunut vakioituneiden käytäntöjen puuttuminen, sekä runsas manuaalisen työn määrä mekaanisessa suunnittelussa. Tästä on seurannut turhaa suunnittelutyötä ja resurssien tuhlausta, jolloin edellä mainittujen kohtien seurauksena suunnitteluarkisto on paisunut suureksi ja sekavaksi. Viime kädessä ongelmat suunnittelussa ovat tuottaneet laatukustannuksia, turhaa työtä ja lopulta osassa tapauksia jopa turhan monimutkaisia ratkaisuja tuotannossa. Mekaanisen suunnittelun lisäksi materiaalivalintojen ja pintakäsittelyjen osalta yrityksessä on olemassa jo tietyt käytännöt, mutta ongelmaksi on muodostunut suureksi kasvanut materiaalikirjasto sekä vakioimattomat ratkaisut pintakäsittelyssä. Näiden syiden takia, yrityksessä on paljon erilaisia ratkaisuja, jotka aiheuttavat osassa tapauksista epätietoisuutta, aikatauluongelmia, kustannuksia ja osassa tapauksissa jopa ylilaatua.
Tässä työssä luotiin perusteet sille, miten tunnistetaan ja luodaan tulevaisuudessa erilaisia tuotekokonaisuuksia ja toiminnallisuuksia, kuten vakio-osat tai projektiosat. Samalla tässä työssä kerrotaan toimintaohjeet, siitä miten tulevaisuudessa erilaisten tuotteiden (vakio-osat, osto-osat, ym.) dokumentointi, nimeäminen ja arkistointi suoritetaan jo voimassa oleviin järjestelmiin. Edellä mainittujen kohtien lisäksi, työssä pohdittiin sekä esitettiin esimerkein, miten suunnitella yksinkertaisia, mutta samalla toimivia ja kustannustehokkaita suunnitteluratkaisuja. Työn ohessa yritykselle luotiin samalla suunnitteluohje, joka kertoo yksiselitteisesti eri suunnitteluvaiheet sekä työtavat, kuitenkin samalla kertoen tarpeelliset tiedot saatavilla olevista pintakäsittelyistä ja erilaisista käytettävissä olevista materiaaleista.
Alkuvaiheessa työn tulokseksi saadaan suunnitteluohje yrityksen mekaanisen suunnittelun käyttöön, mutta pidemmän aikavälin tavoitteena on, että järjestelmät sekä itse suunnittelun tekeminen ovat pitkälti automaattinen prosessi. Näin on mahdollista saavuttaa suunnittelussa tuotteiden lyhyempi läpimenoaika, mutta kuitenkin samalla parantaa tuotannon laatua. Materiaalivalintojen ja pintakäsittelyjen osalta tässä työssä luotiin perusteet päivittäiselle suunnittelutoiminnalle, samalla karsien huonot/turhat vaihtoehdot pois.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access) [3456]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste