Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Asuntojen perustajarakennuttamisen prosessin kehittäminen

Toivonen, Kati (2018)

 
Avaa tiedosto
Toivonen.pdf (828.4Kt)
Lataukset: 



Toivonen, Kati
2018

Rakennustekniikka
Talouden ja rakentamisen tiedekunta - Faculty of Business and Built Environment
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2018-06-06
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201805251866
Tiivistelmä
Tässä diplomityössä käsitellään perustajarakennuttamisen prosessia. Kohdeyritys rakennuttaa asuinrakennuksia perustajaosakkaana ja tavoitteena on tämän prosessin mallintaminen ja kehittäminen. Toisena tavoitteena on tutkia millainen ohjelmisto voisi auttaa yritystä prosessinhallinnassa.
Perustajaosakkaalle on säädetty monia velvollisuuksia, joiden tarkoitus on suojella asunnon ostavaa kuluttaja-asiakasta. Näiden selvitys kuuluu tutkimuksen teoriaosuuteen. Lisäksi prosessin mallintamisen ja kehittämisen teoriaa käsitellään.
Haastattelututkimus ja keskustelut kohdeyrityksen henkilöstön kanssa muodostavat merkittävimmän osan tutkimuksen lähdeaineistosta. Kohdeyrityksen henkilöstön lisäksi työtä varten haastateltiin useita perustajarakennuttajan sidosryhmiin kuuluvia tahoja, kuten kiinteistönvälittäjiä, urakoitsijoita, arkkitehtejä ja viranomaisia.
Haastattelujen perusteella selvinneet prosessiin kuuluvat tehtävät kirjoitettiin listaksi ja niistä laadittiin prosessikaavio, jossa tehtävät ovat riippuvuussuhteidensa mukaisessa järjestyksessä. Tämän jälkeen prosessikuvaajaa työstettiin yhdessä kohdeyrityksen henkilöstön kanssa palavereissa. Tämä varmisti sen, että prosessikuvaaja on henkilöstön mielestä selkeä ja sujuva sekä sisältää oikeat asiat.
Ohjelmiston valinta ei ratkennut tutkimuksen puitteissa. Joitakin vaatimuksia ohjelmiston ominaisuuksille pystyttiin kuitenkin kirjaamaan. Kustannustehokkaan ratkaisun löytyminen jäi epävarmaksi, vaikka ohjelmisto voisi monessa kohdassa selkeyttää prosessin hallintaa.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [40800]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste