Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Ohjelmoinnin opettaminen lapsille liikunnan avulla

Tolvanen, Anu (2018)

 
Avaa tiedosto
tolvanen.pdf (746.1Kt)
Lataukset: 



Tolvanen, Anu
2018

Tietotekniikka
Tieto- ja sähkötekniikan tiedekunta - Faculty of Computing and Electrical Engineering
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2018-04-04
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201803261439
Tiivistelmä
Työssä tutkitaan, miten ohjelmointia opetetaan lapsille. Työn tavoitteena on selvittää, mitä asioita lapsille ohjelmoinnista opetetaan ja millä tavoin näitä asioita opetetaan. Tämän jälkeen työssä pohditaan, miten ohjelmoinnin opetukseen voisi yhdistää liikunnan.
Työssä esitetään ohjelmoinnin opetusmenetelmiä ja liikunnan avulla opettamisen vaikutuksia lapsiin. Lapsille ohjelmoinnista opetetaan peruskäsitteitä, ohjelmoinnillista ajattelutapaa ja ongelmanratkaisukykyä. Opetuksessa käytetään apuna muun muassa kirjoja, tietokoneita, robotteja, pelejä ja erilaisia ohjelmoinnin opettelua varten suunniteluja sovelluksia. Monet tutkimukset ovat osoittaneet, että liikunnan vaikutukset oppimiseen ovat usein positiivisia. Liikunnan avulla opettaminen voi myös auttaa monia lapsia ymmärtämään paremmin opetettavia asioita ja liikunta saattaa auttaa lasta keskittymään opetustilanteessa paremmin.
Liikunnan avulla on opetettu onnistuneesti ohjelmointia. Monesta ohjelmoinnin opettamisessa käytetystä pelistä tai muusta opetusmenetelmästä on mahdollista kehittää liikunnallinen versio. Työssä päädyttiin siihen, että liikunnan avulla voidaan opettaa ohjelmointia. Mielikuvitusta käyttämällä liikuntaa hyödyntävien opetustapojen kehittämisen ei pitäisi olla kovin vaikeaa.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [9000]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste