Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Matkapuhelinjärjestelmän verkkoelementin testauksen automatisointi

Koskinen, Marko (2017)

 
Avaa tiedosto
Koskinen.pdf (3.786Mt)
Lataukset: 



Koskinen, Marko
2017

Johtaminen ja tietotekniikka (Pori)
Talouden ja rakentamisen tiedekunta - Faculty of Business and Built Environment
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2017-06-07
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201705121389
Tiivistelmä
Ohjelmistotestaus on ohjelmistoprojektin tärkeä osa-alue, joten testauksen onnistumiseen kannattaa kiinnittää huomiota. Ohjelmistotestausta on mahdollista suorittaa manuaalisesti sekä automatisoidusti. Automatisointi on lisääntynyt ohjelmistotestauksessa viime vuosien aikana. Automatisointi ei korvaa manuaalista ohjelmistotestausta, mutta sen avulla voidaan suorittaa usein toistuvia testausvaiheita. Tämän seurauksena on syntynyt tarve automatisoida erilaisia ohjelmistotestausympäristöjä. Tässä työssä esitellään projekti ohjelmistotestausympäristön automatisoinnista sekä testausympäristön käyttöönotosta.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli käsitellä matkapuhelinjärjestelmän verkkoelementin testausympäristön automatisoinnin toteuttamiseen liittyviä vaiheita. Työssä kuvataan testauksen automatisoinnin vaatimia työkaluja, ohjelmia sekä erilaisia sovelluksia. Koska testausympäristö toimi osana matkapuhelinjärjestelmää on työssä annettu myös yleiskuvaus matkapuhelinjärjestelmän toiminnasta. Tämän lisäksi työssä on käsitelty ohjelmistotestaukseen liittyviä käsitteitä, testauksen erilaisia malleja sekä testauksen automatisoinnin periaatteita.

Tuloksena oli automatisoitu ohjelmistotestausympäristö, jonka testikattavuutta oli mahdollista kasvattaa uusia testitapauksia lisäämällä. Tällöin testausympäristöä olisi tarvittaessa mahdollista laajentaa kattamaan myös muita ohjelmistotestauksen tasoja. Lisäksi testausympäristö soveltui otettavaksi käyttöön osaksi jatkuvan integraation testausjärjestelmää.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access) [3606]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste