Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Työturvallisuuden kehittämishankkeiden vaikutusten arviointi

Souru, Suvi (2016)

 
Avaa tiedosto
souru.pdf (1.823Mt)
Lataukset: 



Souru, Suvi
2016

Ympäristö- ja energiatekniikan koulutusohjelma
Luonnontieteiden tiedekunta - Faculty of Natural Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2016-05-04
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201604203862
Tiivistelmä
Työturvallisuus ja työterveys ovat osa vastuullista yritystoimintaa. Työturvallisuuden kehittämiseksi sitä tulee johtaa osana yrityksen yleistä johtamista. Turvallisuusjohtamisen toteuttamiseksi voidaan ottaa käyttöön turvallisuusjohtamisjärjestelmä, mutta tavoitteellista turvallisuustyötä voidaan toteuttaa myös ilman sitä. Johdon sitoutuminen ja sen asettamat ohjaavat tavoitteet ovat lähtökohtia hyvälle turvallisuuskulttuurille sekä turvalliselle ja terveelliselle työskentelylle.

Tässä työssä arvioitiin kahden työturvallisuuden kehittämishankkeen vaikutuksia ja vaikuttavuutta. Tutkimuksessa arvioitiin hankkeiden prosesseja ja toimenpiteitä sekä saavutettuja tuloksia. Tutkimusmenetelminä käytettiin kirjallisen aineiston analysointia, kyselyitä, haastatteluja, havainnointia sekä työturvallisuustilastojen ja -mittareiden analysointia.

Työturvallisuuden kehittäminen projektin muodossa koettiin tutkimuksen perusteella toimivaksi työtavaksi. Projekti on tyypillisesti ajallisesti rajattu kokonaisuus. Sen vuoksi tavoitteet on saavutettava määräajassa tai niille on jo projektin aikana varmistettava loppuunsaattaja.

Hankkeiden arvioinnin tärkeimpänä tuloksena oli, että työturvallisuuden onnistunut kehittäminen lähtee johdon sitoutumisesta ja ohjaavista tavoitteista. Tavoitteista tulee viestiä esimerkiksi mittareiden avulla. Työterveyden- ja työturvallisuuden mittaamisessa olennaista on valita toimintaa ohjaavat ja ennakoivat mittarit, joille asetetaan realistiset tavoitteet ja joista viestitään aktiivisesti.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [40068]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste