Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Tehohoitoon siirtyneen vauvan ja äidin varhaisen sylikontaktin yhteys äidin kokemaan kiintymyksentunteeseen vauvan ollessa kolmen kuukauden ikäinen

Auvinen, Maria (2015)

 
Avaa tiedosto
SYVENTAVA-1426577906.pdf (163.0Kt)
Lataukset: 



Auvinen, Maria
2015

Lääketiede - Medicine
Lääketieteen yksikkö - School of Medicine
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2015-03-16
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:uta-201503171175
Tiivistelmä
Äidin kiintyminen lapseen alkaa kehittyä pikku hiljaa äidin mielessä raskauden alkuvaiheista lähtien. Äidin kiintymyksen kehittyminen saattaa vaikeutua lapsen syntyessä sairaana tai ennenaikaisena. Sairas lapsi ei synnyttyään usein pääse äidin rinnan päälle hoitokäytäntöjen tai sairauden aiheuttaman hoidontarpeen vuoksi. Varhaisella sylikontaktilla on todettu olevan myönteinen vaikutus äidin kiintymyksen tunteen kehittymiseen. Tässä tutkimuksessa selvitettiin syntymän jälkeen tehohoitoon siirtyneiden vauvojen kohdalla äidin kiintymyksen tunteiden yhteyttä äidin ja vastasyntyneen ensikontaktin laatuun lapsen ollessa kolmen kuukauden ikäinen sekä synnytyksen jälkeisen masennuksen yhteyttä varhaisen sylikontaktin puuttumiseen ja äidin kiintymyksen tunteisiin.

Aineisto kerättiin Tampereen ja Turun yliopistollisten sairaaloiden vastasyntyneiden teho- ja tarkkailuosastoille siirtyneistä lapsista. Äidin kiintymyksen tunteita ja synnytyksen jälkeistä masennusta arvioitiin äidin täyttämien kyselylomakkeiden avulla sekä ensikontaktin toteutumista äidin ja hoitohenkilökunnan täyttämien lomakkeiden perusteella.

Tutkimuksen perusteella ei löytynyt tilastollisesti merkitsevää yhteyttä synnytyssalissa toteutuneen äidin ja vastasyntyneen ensikontaktin ja äidin kiintymyksen tunteiden välillä lapsen ollessa kolmen kuukauden ikäinen. Myöskään synnytyksen jälkeisen masennuksen ja varhaisen sylikontaktin puuttumisen välillä ei löytynyt yhteyttä. Äideillä, joilla oli masennukseen viittavia oireita, esiintyi muita useammin kiintymyksen tunteen ongelmia.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [42164]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste