Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Migreenikohtausten lääkehoito TAYS:n ensiavussa 2003-2004

Pärnänen, Johanna (2015)

 
Avaa tiedosto
SYVENTAVA-1424448306.pdf (418.8Kt)
Lataukset: 



Pärnänen, Johanna
2015

Lääketiede - Medicine
Lääketieteen yksikkö - School of Medicine
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2015-02-19
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:uta-201502201148
Tiivistelmä
Migreeniä esiintyy noin 10 prosentilla väestöstä. Käypä hoito -suositus ohjaa vaikean migreenikohtauksen hoidossa käyttämään triptaaneja, joiden käyttöä ensiavussa rajoittaa niiden huono teho pitkittyneessä kohtauksessa. Yhdysvaltalaisaineistossa ensiavussa suonensisäisin kipulääkkein hoidetuista migreenikohtauksista jopa 70 prosentissa kipu palaa kotiutumisen jälkeen vuorokauden sisällä.

Tarkoituksenamme oli selvittää vaikean migreenikohtauksen hoitokäytäntöjä ja niiden vaikutusta hoitoaikoihin ensiavussa. Aineistona tutkimuksessa käytimme TAYS:n ensiavussa 1.1.2003–31.12.2004 hoidettuja migreenikohtauksia, jotka saimme Pirkanmaan sairaanhoitopiirin poistoilmoitusrekisteristä. Kohtausta koskevat tiedot kerättiin sairauskertomuksesta.

Tutkimukseen hyväksyttiin 123 ensiapukäyntiä. Käytetyimmät lääkeryhmät ensiavussa olivat tulehduskipulääkettä ja hydrokortisonia sisältävä Färkkilän tippa (28 %), tulehduskipulääkkeet (24 %) sekä parasetamoli (20 %). Triptaanien käyttö ensiavussa näyttäytyi vasta kolmannella lääkintäkerralla. Opiaattien käyttö (12 %) oli triptaaneja yleisempää, vaikka niiden tehon tiedetään vastaavan tulehduskipulääkkeiden tehoa ja niiden käytön altistavan migreenin uusiutumistaipumukselle.

Potilaita hoidettiin ensiavussa keskimäärin 9,5 tuntia. Lyhimmät hoitoajat todettiin, kun ensimmäisenä lääkkeenä oli käytetty haloperidolia, triptaania tai tulehduskipulääkettä. Tehokkain migreenioireita lievittävä valmiste oli haloperidoli. Hoitoaika oli sillä lyhin 6,1 tuntia. Färkkilän tipan saaneilla hoitoaika oli pisin, joka selittyy Färkkilän tipan pitkällä tiputusajalla (6-12 tuntia). Jatkolääkinnän tarve ei näyttäytynyt vähäisempänä kuin muilla lääkkeillä hoidetuilla.

Migreenistä kärsivälle potilaalle voidaan suosittaa ensiavussa käytettäväksi triptaania, jos säryn alkamisesta on alle neljä tuntia eikä potilas ole edeltävän vuorokauden aikana ottanut kuin korkeintaan yhden annoksen triptaania. Triptaanin ja tulehduskipulääkkeen yhdistäminen lisää molempien lääkkeiden tehoa. Valmisteet voidaan annostella joko suun kautta tai parenteraalisesti. Haloperidoli on tehokas mutta käyttöön liittyy sivuvaikutuksia, jotka on huomioitava lääkehoitoa suunniteltaessa potilaskohtaisesti. Färkkilän tippa ei tutkimuksemme mukaan ole muita käytettyjä lääkehoitoja tehokkaampi ensiavussa, kun huomioidaan lisälääkityksen tarve.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41565]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste