Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Lapset ja nuoret arvioimassa Hyvinkään kaupunginkirjaston palveluita

Kuutti, Heidi (2015)

 
Avaa tiedosto
GRADU-1423758017.pdf (594.1Kt)
Lataukset: 



Kuutti, Heidi
2015

Informaatiotutkimus ja interaktiivinen media - Information Studies and Interactive Media
Informaatiotieteiden yksikkö - School of Information Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2015-02-10
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:uta-201502121072
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tavoitteena oli kartoittaa 11–17-vuotiaiden Hyvinkään kaupunginkirjaston lapsi- ja nuorisoasiakkaiden sekä ei-käyttäjien mielipiteitä kirjaston tiloista, aineistosta ja asiakaspalvelusta sekä palvelun vaikuttavuudesta. Tutkielma kartoitti myös näiden kohderyhmien kirjastonkäyttöä. Lisäksi selvitettiin, millaisia toivomuksia heillä on tulevaisuuden kirjastotoiminnalle.

Empiirinen aineisto koottiin lomakekyselyllä ja teemahaastatteluilla. Kysely suoritettiin e-lomakkeella kolmella hyvinkääläisellä koululla 5.–9.-luokkalaisten keskuudessa keväällä 2014. Kyselyyn vastasi 235 henkilöä. Teemahaastatteluihin osallistui kyselyn toteuttamisen jälkeen 9 henkilöä.

Tutkittavat jaettiin lapsiin ja nuoriin tutkimustuloksia analysoitaessa. Tulosten analysoinnissa käytettiin ristiintaulukointia ja tilastollisen merkitsevyyden varmistamisessa khiin neliö -testiä. Tutkimus näytti, että lapset käyttävät merkittävästi enemmän kirjastoa kuin nuoret. Myös sukupuolten välillä on eroja: tytöt käyttävät kirjastoa poikia enemmän.

Tutkimuksessa selvisi, että monet lapset ja nuoret pitävät kirjastoa ensisijaisesti "lainastona" kirjaston muiden palveluiden jäädessä tuntemattomammiksi. Suurin osa lapsista ja nuorista on tyytyväinen kirjaston sijaintiin ja hieman alle puolet aukioloaikoihin. Kirjaston tilojen hiljaisuutta ja rauhallisuutta arvostetaan erittäin laajasti lasten ja nuorten keskuudessa.

Nuorisoikäiset tytöt pitävät kirjaston tarjoamia palveluita selvästi tärkeämpinä kuin samanikäiset pojat. Lapsi-ikäluokassa eri sukupuolten palveluita koskevien mielipiteiden välillä ei juuri ole merkittäviä eroja.

Suurin osa kirjastoa käyttävistä lapsista ja nuorista nauttii kirjastokäynneistä sekä pitää kirjaston henkilökuntaa ystävällisenä ja kykenevänä auttamaan. Yli puolet lapsista ja nuorista pitää kokoelmaa monipuolisena ja riittävän kokoisena. Puolet heistä pitää kokoelmaa kiinnostavana. Uuden aineiston määrään kirjaston kokoelmissa ollaan hieman tyytymättömämpiä.

Uusia aineistoista ja palveluista lapset ja nuoret ovat kiinnostuneimpia kahvilan tai ravintolan perustamisesta kirjastoon, elokuvailloista, mahdollisuudesta lainata tablettitietokone kirjastosta sekä pelikonsolista, jolla voisi pelata kirjastossa. Musiikkiaiheinen kerho kiinnostaa monia. Myös kirjakerho ja pelikerho herättävät kiinnostusta. Edellä mainittuja ideoita olisi syytä kokeilla, koska ne saattaisivat innostaa lapsia ja nuoria saapumaan kirjastoon ja tutustumaan kirjaston muuhunkin tarjontaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [43234]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste