Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kansallisuuden vaikutus pelaajapalkkioihin National Hockey Leaguessa

Pinta, Tommi (2014)

 
Avaa tiedosto
GRADU-1403514742.pdf (605.4Kt)
Lataukset: 



Pinta, Tommi
2014

Taloustiede - Economics
Johtamiskorkeakoulu - School of Management
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2014-06-03
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:uta-201406231849
Tiivistelmä
Urheilun kaupallistuminen muutamien viime vuosikymmenten aikana on kasvattanut urheilusta suuren talouden toimialan. Rahavirrat urheilun parissa ovat kasvaneet kaupallistumisen vuoksi huomattavasti, jonka myötä myös pelaajille maksettavat palkkiot ovat kasvaneet. Nykyään suurimpien lajien pääsarjat ovat täysin ammattimaisia liigoja, joka tarkoittaa sitä että urheilu on urheilijoille päätoiminen työ. Urheilijat täten ovat urheilujoukkueiden työntekijöitä. Urheilutaloudessa eivät kuitenkaan päde samat lainalaisuudet perinteisiin talouden aloihin verrattuna. Urheilutaloudessa joukkueet kohtaavat useita erityispiirteitä, kuten markkinoiden yhteistuotannollinen luonne, tuloksen epävarmuus ja kilpailullinen tasapaino, jotka tekevät urheilutaloudesta hyvin ainutlaatuisen talouden toimialan. Urheilutalouden sisällä löytyy myös suuria alueellisia eroja. Säännöt ja käytännöt vaihtelevat aina sarjamuodoista pelaajakauppoihin varsinkin Euroopan ja Pohjois-Amerikan välillä. Ainutlaatuisen luonteensa vuoksi, urheilutalous ja sen työmarkkinat ovatkin erittäin mielenkiintoinen tutkimuskohde.

Tutkielma on luonteeltaan kirjallisuuskatsaus, joka keskittyy urheilun pelaajamarkkinoihin, eli urheilun työmarkkinoihin, ja erityisesti NHL:n pelaajamarkkinoilla mahdollisesti esiintyvään palkkadiskriminaatioon. Suurimpina vaikuttavina voimina pelaajamarkkinoilla toimivat markkinoiden monopsonistinen luonne ja pelaajien, eli työvoiman, rajoitettu liikkuvuus. Näiden erityispiirteiden vaikutusta markkinoiden toimintaan avataan tutkielmassa aiheeseen liittyvän kirjallisuuden avulla. Perinteisten työmarkkinoiden ja urheilun työmarkkinoiden erilaisten luonteiden vuoksi, perehdytään myös näiden markkinoiden eroavaisuuksiin palkkadiskriminaation osalta.

Tulokset ovat hyvin yhtenäisiä National Hockey Leaguen palkkadiskriminaation osalta. Liigassa ei ole havaittavissa juurikaan palkkadiskriminaatiota, eikä varsinkaan johdonmukaista jatkuvaa palkkadiskriminaatiota tiettyä etnistä ryhmää kohtaan. Merkittävimpänä selittävänä tekijänä palkkadiskriminaation olemattomuudelle esitetään liigan kilpailullista luonnetta, jonka vuoksi diskriminointi ei ole joukkueelle rationaalista toimintaa. Vaikka NHL:ssä ei ole havaittavissa palkkadiskriminaatiota, on löydettävissä viitteitä muista syrjinnän muodoista.

National Hockey Leaguen palkkadiskriminaation tutkimimiseen liittyen, mielenkiintoisena tutkimuskohteena tulevaisuudessa voidaan pitää Venäjän uuden Kontinental Hockey Leaguen vaikutusta palkkadiskriminaatioon molemmissa liigoissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [42168]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste