Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

PTEN -ekspressio rintasyövässä

KÖNINKI, KATRI (2006)

 
Avaa tiedosto
gradu01215.pdf (1.298Mt)
Lataukset: 



KÖNINKI, KATRI
2006

Biokemia - Biochemistry
Lääketieteellinen tiedekunta - Faculty of Medicine
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2006-08-21
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/urn:nbn:fi:uta-1-16017
Tiivistelmä
Tutkimuksen tausta ja tavoitteet: HER2 on pahanlaatuista solukasvua aiheuttava syöpägeeni, jonka geenimonistumaa ja/tai sen koodaaman reseptoriproteiinin yliekspressiota esiintyy rintasyövässä sekä myös eräissä muissa syöpätyypeissä. HER2 -reseptorin aktivaation on osoitettu aktivoivan solunsisäistä PI3K-Akt -signalointireittiä ja siten edistävän rintasyöpäsolujen proliferaatiota. PI3K-Akt signalointiin vaikuttaa keskeisesti myös tuumorisuppressorigeeni PTEN, jonka mutaatioita tai deleetioita on havaittu sekä rintasyövässä että useissa muissa syövissä. Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli kehittää kvantitatiivinen RT-PCR assay PTEN -ekspressiotasojen määrittämiseksi sekä määrittää PTEN -ekpressiotaso rintasyöpäsolulinjoissa ja arkistoiduissa potilasnäytteissä.

Tutkimusmenetelmät: Näytteiden PTEN mRNA -ekspressiotasoja määritettiin kvantitatiivisella reaaliaikaisella PCR:llä. Näytteinä oli 57 rintasyöpäjääleikenäytettä ja 12 rintasyöpäsolulinjaa. PTEN -ekspressio määritettiin suhteessa MCF-7 -solulinjan PTEN -tasoon, joka tiedettiin kirjallisuuden perusteella normaaliksi ja kontrollina käytettiin LNCap -solulinjaa, jossa on yhden PTEN -alleelin deleetio. Alentuneena PTEN -ekspression rajana pidettiin LNCap -solulinjan ekspressiotasoa.

Tutkimustulokset: PTEN -ekspressio oli alentunut 13,3 %:ssa potilasnäytteistä. Tarkasteltaessa erikseen HER2:n suhteen positiivisten ja negatiivisten näytteiden PTEN -ekspressiotasoja havaittiin, että HER2 -positiivisissa näytteissä PTEN -tasot olivat keskimäärin alhaisempia kuin HER2 -negatiivisissa näytteissä. Rintasyöpäsolulinjoista 25,0 %:ssa oli alentunut PTEN -ekspressio.

Johtopäätökset: Kvantitatiivinen PCR on käyttökelpoinen menetelmä PTEN -ekspressiotasojen määrittämiseen, koska se on toistettava ja tulokset saadaan ilman subjektiivista arviointia toisin kuin immunohistokemiallisia menetelmiä käytettäessä. Saadut tulokset osoittavat, että alentunut PTEN -ekspressio on yleisesti esiintyvä löydös rintasyövässä ja saattaa liittyä HER2 -positiiviseen syöpään. Tätä tutkimusta on tarkoitus jatkaa selvittämällä alentuneen PTEN -ekspression mahdollista yhteyttä PIK3CA -onkogeenin (PI3K.n alayksikköä koodaava geeni) mutaatioihin ja merkitystä HER2 -reseptoriin kohdistetun lääkkeen (trastutsumabi, Herceptin) resistenssissä.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [39999]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste