Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Viidesluokkalaisten lasten kiintyminen luontoon "Meidän kodin pihalla oli orava, jota mä ruokin aina kädestä, se oli niin kesy."

KLEMETTI, LAHJA (2005)

 
Avaa tiedosto
gradu00683.pdf (393.1Kt)
Lataukset: 



KLEMETTI, LAHJA
2005

Kasvatustiede - Education
Kasvatustieteiden tiedekunta - Faculty of Education
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2005-11-11
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/urn:nbn:fi:uta-1-15156
Tiivistelmä
Hakutermit:

biofilia, moraalikasvatus, Kellertin luontoarvot, piaget'lainen menetelmä, ympäristökasvatus

Pro gradu ­työni tarkoituksena on selvittää viidesluokkalaisten lasten luontosuhdetta biofilia- käsitteen avulla. Olen perehtynyt muutamiin aikaisemmin suoritettuihin tutkimuksiin aiheesta. Tutkimuksissa oli käytetty Yhdysvaltain Houstonissa kehitettyä puolistrukturoitua haastattelumenetelmää. Rakenteellis-kehityksellisen teoriaan pohjautuvaa metodia kuvataan puolistrukturoiduksi haastatteluksi, jonka pioneeri on Jean Piaget. Houstonin tutkimuksesta sovelsin omaan suomalaiseen tutkimukseeni hyvin pitkälti metodit. Laadin Houstonin metodin pohjalta omat haastattelukysymykset listaksi.

Empiirisen osan tutkimusaineistoni keräsin Nurmijärven Klaukkalan koulussa. Suoritin 20 oppilaalle teemahaastattelun. Käytin haastatellessa puolistrukturoitua haastattelumenetelmää. Oman teemahaastatteluni aihepiirit eli teema-alueet lasten kiintymisestä luontoon perustuivat keräämääni teoriataustaan. Muokkasin haastattelun vastauksien pohjalta kuhunkin kysymykseen sopivan mitta-asteikon taulukoiden muotoon. Haastattelutuloksista ilmeni mm. että lasten on tärkeää hankkia tietoa omasta ympäristöstään ja sen tuomista mahdollisuuksista. Omat kokemukset synnyttävät lapsessa luonnollisen affektiivisen kiintymyksen omaa elinympäristöään kohtaan. Tällöin lapsella tapahtuu syväoppimista, miksi luontoa on suojeltava, miksi luonto on arvokas. Vanhempien ja opettajien kasvatustyö helpottuu, kun luonnonsuojelun toimintamallit toteutuvat lasten todellisessa elämässä
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41651]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste