• Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Tulosmanipulaatio ja sen esiintyminen suomalaisissa yrityksissä

REPO, TEEMU (2004)

 
Tweet Linkki tiedostoon
 

Tässä tietueessa ei ole kokotekstiä saatavilla Treposta, ainoastaan metadata.



REPO, TEEMU
2004

Yrityksen taloustiede, laskentatoimi - Accounting and Finance
Hyväksymispäivämäärä
2004-09-23
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Hakutermit:

tulosmanipulaatio, tuloksenjärjestely, petollinen taloudellinen raportointi

Tulosmanipulaatiolla tarkoitetaan kaikkea yrityksen johdon vaikuttamista yrityksen taloudelliseen raportointiin. Tulosmanipulaatio jakautuu kahteen osaan: tuloksenjärjestelyyn ja petolliseen taloudelliseen raportointiin. Tuloksenjärjestelyllä tarkoitetaan toimintaa, joka on laillista ja perustuu voimassa olevien säännösten antamiin mahdollisuuksiin. Petollisella taloudellisella raportoinnilla tarkoitetaan toimintaa, joka on laitonta ja rikkoo voimassa olevia säännöksiä.

Syitä tulosmanipulaation suorittamiseen on useita. Tulosmanipulaatiota suoritetaan muun muassa tuloksentasauksen, voittoon perustuvien bonusohjelmien, sopimusvakuuksien ja poliittisten kustannuksien takia. Yrityksillä on käytettävissään useita keinoja tulosmanipulaation suorittamiseksi. Tuloksenjärjestelyyn katsotaan kuuluvan kaikki keinot, jotka ovat voimassaolevien säädösten sallimia. Petollisen taloudellisen raportoinnin keinot ovat laissa kiellettyjä. Tulosmanipulaation keinoja ovat muun muassa: käyttöomaisuuden myynti, tulojen ajoittaminen, vuosikulujen aktivointi taseeseen ja ”big bath”-uudelleenjärjestelykulut.

Tulosmanipulaatiota on aikaisemmin havaittu esiintyvän sekä ulkomaisissa että suomalaisissa pörssiyhtiöissä. Tässä tutkimuksessa on selvitetty tulosmanipulaation esiintymistä suomalaisissa yrityksissä tarkastelemalla yritysten tilinpäätöslukuja. Tutkimuskohteena on ollut 500 suurinta yritystä Suomessa. Tutkimus on suoritettu vertaamalla tilinpäätöslukujen vasemmalta katsottuna toisen numeron jakaumaa teoreettiseen odotettuun jakaumaan. Tämän tutkimuksen tuloksena on havaittu, että tulosmanipulaatiota esiintyy pörssiyhtiöiden ohella myös pörssin ulkopuolisissa yrityksissä. Tulosmanipulaation esiintyminen on tutkimustulosten perusteella erittäin yleistä suurten suomalaisten yritysten joukossa.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [30534]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja