Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Miksi Benedictushoitoon? Huumeongelmaisten kokemuksia yhteiskunnallisista hoitopaikoista ja Benedictushoidosta.

IMPONEN, MARJAANA (2002)

 

Tässä tietueessa ei ole kokotekstiä saatavilla Treposta, ainoastaan metadata.



IMPONEN, MARJAANA
2002

Sosiaalityö - Social Work
Yhteiskuntatieteellinen tiedekunta - Faculty of Social Sciences
Hyväksymispäivämäärä
2002-12-04
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Tutkimuksessa tarkastellaan millaisena heroiinin ongelmakäyttäjät ovat kokeneet vuonna 1998 lääkäri Pentti Karvosen kehittämän Benedictushoidon suhteessa muihin, erityisesti huumeidenkäyttäjille tarkoitettuihin sosiaali- ja terveydenhuollon tuottamiin hoito-palveluihin. Tutkimusaineisto koostuu kymmenestä Karvosen potilaan teemahaastattelusta. Haastateltavien valintakriteerinä oli heroiini-riippuvuuden ohella se, että heillä oli Benedictus-hoidon lisäksi kokemuksia myös muista hoitomuodoista. Haastatelluista 7 oli miehiä ja naisia oli mukana 4. Haastateltavat olivat iältään 20-vuotiaasta yli 50-vuotiaaseen. Haastattelut on tehty syksyllä 1998 Benedictus-hoidon silloisissa toimitiloissa. Aineistoa täydentämään on buprenorfiinilääkehoidon osalta otettu osioita kahdestatoista potilas-tapaus-kertomuksesta. Nämä potilastapauskertomukset on tehnyt Opiaatti-riippuvaisten Tuki ry haastattelemalla Helsingin Kettutien A-poliklinikalla buprenorfiinihoidossa vuonna 1998 olleita potilaita.

Haastateltavien hoitokokemukset on ryhmitelty kahteen kategoriaan: kokemukset Benedictus-hoidosta ja kokemukset muista hoitopaikoista. Tutkittavien kokemusten tarkastelussa tuli selkeästi esiin, että haastatelluilla oli varsin negatiivisia kokemuksia monista yhteiskunnallista hoitopaikoista. Näissä hoidoissa he kritisoivat lääkkeettömyyttä tai lääkkeidenantotapaa, henkilö-kunnan suhtautumista, laitos-hoitoa, sääntöjen ja kontrollin tiukkuutta, uhkailua hoidon loppumisesta sekä omien vaikutus-mahdollisuuksien puutetta. He kokivat tulleensa kohdelluiksi huonosti ja ihmis-arvoa alentavasti. Benedictushoidosta haastateltavilla oli huomattavasti positiivisempia hoito-kokemuksia.

Karvonen toteutti Benedictushoidossaan “inhimillistä huume-politiikkaa,” hoito oli vahvasti asiakaslähtöistä sekä lääkehoidossa että hoitosuhteessa. Lääke-hoito oli olennainen tekijä Benedictus-hoidossa, mutta toisin kuin julkisuudessa on väitetty, Benedictushoitoon kuului paljon muutakin kuin pelkkää lääkkeiden-jakoa. Suurin osa positiivisista kokemuksista liittyi suoraan tai epäsuorasti hoidon-tuottajaan, hänen tyyliinsä ja suhtautumistapaansa. Hän kunnioitti potilaitaan, heidän yksilöllisyyttään ja heidän itse-määräämis-oikeuttaan. Karvonen suhtautui huume-ongelmaiseen kuten keneen tahansa “normaaliin ihmiseen”. Johtopäätöksenä haastateltavien kokemuksiin, nimeän Benedictus-hoidon huumehoidon asiakas-lähtöiseksi rekonstruktioksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [36421]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste