Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Toimivan tiimityön toteutuminen Tapaustutkimus ICL Invian ePalvelut -tiimistä

MANNINEN, OUTI (2001)

 

Tässä tietueessa ei ole kokotekstiä saatavilla Treposta, ainoastaan metadata.



MANNINEN, OUTI
2001

Kasvatustiede - Education
Kasvatustieteiden tiedekunta - Faculty of Education
Hyväksymispäivämäärä
2001
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Jatkuvassa ja lisääntyvässä kilpailussa yritykset ovat olleet pakotettuja etsimään uusia keinoja menestymiseen. Henkilöstön sitouttaminen yhtiön päämäärien ja tavoitteiden taakse on yrityksen kannalta ensiarvoisen tärkeää. Tiimityöskentelymallin käyttöönotto on eräs hyvä ratkaisu henkilöstön sitouttamiseen.

Tässä tutkimuksessa tutkitaan ICL Invian ePalvelut -tiimiä. Tiimin toiminta on jakaantunut sekä Tampereelle että Helsinkiin. Tutkimuksessa on tarkoitus on selvittää, miten toimivan tiimityön ulottuvuudet toteutuvat informaatioteknologiayritys ICL Invian ePalvelut -tiimissä. Tutkimuksen tarkoituksena on samalla kartoittaa palvelutiimin vahvuuksia, heikkouksia sekä tuoda esille kehittämiskohteita.

Tutkimus on laadullinen tutkimus. Tutkimusmenetelminä on käytetty teemahaastattelua ja avoimia kysymyksiä. Teemahaastattelun kohteena oli seitsemän tiimin jäsentä. Loput kahdeksan tiimin jäsentä vastasivat teemahaastattelun rungosta muotoiltuihin avoimiin kysymyksiin sähköpostitse. Teemahaastattelut nauhoitettiin ja muutettiin kirjalliseen muotoon.

Tutkimusaineisto on merkittävä tutkimuksen kohteena olleelle tiimille, mutta tulokset eivät ole suoraan yleistettävissä. Tutkimusaineistoa kertyi riittävästi luotettavien johtopäätösten tekemistä varten.

Tutkimuksen tulokset osoittivat, että ICL Invian ePalvelut -tiimissä toimivan tiimityön viisi eri ulottuvuutta olivat pääosiltaan toteutuneet hyvin. Kuitenkin tiimin toimintaan vaikuttavissa tekijöissä havaittiin puutteita, jotka vaativat kehittämistoimenpiteitä. Tärkeimmiksi kehittämistavoitteiksi tutkimuksessa kävi ilmi, että tiimiltä puuttui selvä yhteisesti määritelty tavoite ja toimintamalli. Myös koko organisaation kannalta eri tiimien välinen tiedonkulku ja yhteistyö vaatii kehittämistä.

Asiasanat

Tiimi, tiimityöskentely, organisaatio, tiimityön ulottuvuudet
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [36421]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste