Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

SUOMALAINEN PUHEKULTTUURI ULKOMAILTA KATSOTTUNA Ulkosuomalaisten ajatuksia suomalaisista viestijöinä

KAUNISTO, PÄIVI (2012)

 
Avaa tiedosto
gradu06300.pdf (476.7Kt)
Lataukset: 



KAUNISTO, PÄIVI
2012

Puheviestintä - Speech Communication
Viestinnän, median ja teatterin yksikkö - School of Communication, Media and Theatre
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2012-12-05
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/urn:nbn:fi:uta-1-23065
Tiivistelmä
Suomalaisen puhekulttuurin on todettu arvostavan hiljaisuutta, vähäpuheisuutta ja asiakeskeistä viestintää. Viime vuosina suomalaisten on todettu muuttuneen sosiaalisimmiksi ja avoimemmiksi viestijöiksi Suomen kansainvälistymisen johdosta. Tänä päivänä ulkomailla asuu myös satoja tuhansia ulkosuomalaisia. Tutkimukset osoittavat kulttuurin vaikuttavan yksilön viestintään. Aikaisemmissa tutkimuksissa on selvitetty suomalaisen puhekulttuurin piirteitä erilaisissa sosiaalisissa konteksteissa. Sen sijaan aikaisemmissa suomalaisen puhekulttuurin tutkimuksissa ei ole tiettävästi tutkittu suomalaista puhekulttuuria ulkosuomalaisten näkökulmasta tai ulkosuomalaisten viestintää.

Tässä laadullisessa tutkielmassa tarkastellaan suomalaista puhekulttuuria ulkosuomalaisten näkökulmasta ja ulkosuomalaisten viestinnän muutoksia. Tutkielman tarkoituksena on selvittää, millaisia piirteitä ulkosuomalaiset liittävät suomalaiseen puhekulttuuriin, ja sitä, ovatko suomalaisten viestintätavat heidän mielestään muuttuneet vuosien aikana. Lisäksi selvitetään miten vieras kulttuuri on vaikuttanut ulkosuomalaisten viestintään. Tutkielmaan osallistui 11 haastateltavaa seitsemästä eri maasta. Haastattelut suoritettiin Skype-puheluilla Internetin välityksellä. Tavoitteena on saada uutta tietoa ja lisätä ymmärrystä suomalaisesta puhekulttuurista ja ulkosuomalaisten viestinnästä. Tutkimustulokset tarkasteltiin aineistolähtöisen analyysin avulla.

Tutkimustulokset osoittavat haastateltavien näkevän suomalaisten olevan suoria ja pelkistettyjä viestijöitä niin verbaaliselta kuin nonverbaaliselta viestinnältään. Suomalaisten koettiin kestävän hiljaisuutta, välttelevän vieraita vuorovaikutustilanteita ja olevan varovaisia viestijöitä. Suomalaisten viestinnän koettiin muuttuneen melko vähän. Siitä huolimatta suomalaisten havaittiin muuttuneen avoimemmiksi ja vapautuneemmiksi viestijöiksi. Suomalaisten havaittiin käyttävän rohkeammin myös nonverbaalista viestintää. Yli puolet haastateltavista kertoi muuttuneensa puheliaammiksi ja avoimemmiksi viestijöiksi ulkomailla asumisen aikana.

Asiasanat:suomalainen puhekulttuuri, ulkosuomalaiset, viestintä, vieras kulttuuri, sopeutuminen, vuorovaikutus
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [37056]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste