Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Käyttäjäkysely osana kirjastotyön arviointia yleisessä kirjastossa

TUOMINEN, HANNELE (2008)

 

Tässä tietueessa ei ole kokotekstiä saatavilla Treposta, ainoastaan metadata.



TUOMINEN, HANNELE
2008

Informaatiotutkimus - Information Studies
Informaatiotieteiden tiedekunta - Faculty of Information Sciences
Hyväksymispäivämäärä
2008-06-17
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Tämän kyselytutkimuksen aiheena on Käyttäjäkysely osana kirjastotyön arviointia yleisissä kirjastoissa. Tutkimusmenetelmänä käytettiin strukturoitua kyselylomaketta, joka lähetettiin 56 uusimman kirjastolain voimassaoloaikana käyttäjäkyselyn tehneeseen kirjastoon.

Tutkimuksen tarkoituksena on saada vastaus kysymyksiin: Mitä kirjastot kysyvät käyttäjäkyselyissään? ; Onko yleisten kirjastojen tekemistä käyttäjäkyselyistä saatu palaute vaikuttanut kirjastotoiminnan suunnitteluun ja tavoitteisiin? ; Miten asiakastyytyväisyyden aste saadussa palautteessa koetaan vaikuttavan palveluiden kehittämiseen? ; Miten tehty kysely ja kyselyn tulokset ovat vastanneet niihin asetettuja tuloksia? ; Tehdyn käyttäjäkyselyn vaikutus koko henkilökunnan työmotivaatioon?

Kirjastot kysyvät käyttäjäkyselyissään hyvin samantapaisia asioita palveluympäristöstä, aineistosta ja henkilökunnasta. Tämän kyselyn perusteella asiakkailta saatu palaute on vaikuttanut alle puolessa tähän kyselyyn vastanneessa kirjastossa kirjaston toimintaan ja tavoitteisiin. Kirjastonhoitajat kokevat, että saadun palautteen asiakastyytyväisyyden asteen ollessa 70 – 80 % se vaatii palvelujen kehittämistä.

Kirjastojen käyttäjäkyselyt ja niistä saadut tulokset ovat vastanneet niihin asetettuja odotuksia ja kyselyyn vastanneet kirjastot aikovat tehdä tulevaisuudessa samanlaisen, mutta suppeamman kyselyn keskimäärin 2-3 vuoden välein. Kirjastokyselyt ovat motivoineet kirjaston henkilökuntaa. Tämän kyselyn perusteella kirjastojen henkilökunta on erittäin motivoitunutta kirjastotyöhön.

Asiasanat: kirjastonkäyttö ; asiakaspalaute : yleiset kirjastot ; asiakastyytyväisyys : yleiset kirjastot ; kyselytutkimukset : yleiset kirjastot ; käyttäjäkyselyt : yleiset kirjastot
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [39999]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste