Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

XML-datan tiivistys mobiilitelevision palveluoppaissa

RINNETMÄKI, MIKAEL (2008)

 
Avaa tiedosto
gradu02835.pdf (1.333Mt)
Lataukset: 



RINNETMÄKI, MIKAEL
2008

Tietojenkäsittelyoppi - Computer Science
Informaatiotieteiden tiedekunta - Faculty of Information Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2008-05-21
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/urn:nbn:fi:uta-1-18277
Tiivistelmä
Digitaalitekniikan kehityksen ansiosta televisiota voidaan nykyään katsoa myös mobiililaitteilla, jolloin puhutaan mobiilitelevisiosta. Mobiili-tv-palveluiden käyttämiseksi tarvittava metadata kuvataan palveluoppaassa XML-muotoisena. XML-kieltä ei suunniteltu tilankäytöltään tehokkaaksi, mistä seuraa ongelmia mobiili-tv-ympäristössä, jossa tiedonsiirtoon on käytettävissä varsin rajallisesti kapasiteettia. XML-data täytyy siis tiivistää siirtoa varten.

Palveluopasdata on jaoteltavissa eri kokoisiin yksiköihin: osioihin, osioita sisältäviin säiliöihin ja säiliöitä kuljettaviin karuselleihin. Palveluopasmäärityksissä määritetään tiivistyksen kohdistus eri tason yksiköihin sekä käytetyt tiivistysmenetelmät. Määritettyjä menetelmiä ovat yleiskäyttöinen GZIP ja erityisesti XML-datan tiivistykseen suunniteltu BiM. Viimeksi mainittua ei aikaisemmin ole juurikaan tutkittu.

Tässä tutkimuksessa kuvaillaan kontrolloitu koe, jossa tutkittiin, millä menetelmällä palveluopasdata saadaan tiivistettyä tehokkaimmin. Tuloksista nähdään, että BiM tiivistää XML-dataa tehokkaammin, kun tiivistys kohdistetaan vain palveluoppaan osioihin. Käytännön kannalta tehokkain kokonaistulos saadaan kuitenkin kohdistamalla GZIP-tiivistys

laajempaan tekstimassaan, osioita sisältäviin säiliöihin.

Avainsanat ja sanonnat: BiM, DVB-H, DVB IPDC, GZIP, mobiili-tv, OAI, OMA BCAST,tiivistys, tiivistysmenetelmä, XML, ZLIB
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [39852]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste