Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

NUORTEN TERVEYSPALVELUJEN KÄYTTÖ - 12-18-vuotiaiden terveystarkastus- ja sairaanhoitokäynnit 2007

LAINE, TARJA (2008)

 

Tässä tietueessa ei ole kokotekstiä saatavilla Treposta, ainoastaan metadata.



LAINE, TARJA
2008

Kansanterveystiede - Public Health
Lääketieteellinen tiedekunta - Faculty of Medicine
Hyväksymispäivämäärä
2008-05-13
Näytä kaikki kuvailutiedot
Tiivistelmä
Aikaisemmat tiedot nuorten terveyspalvelujen käytöstä perustuvat pääosin terveydenhuollossa kerättäviin käyntitietoihin. Väestötutkimuksissa on tarkasteltu lähinnä aikuisten terveys-palvelujen käyttöä. Kirjallisuuskatsauksen pohjalta näyttää siltä, että erikseen ei ole julkaistu kattavaa valtakunnallista tietoa lasten ja nuorten terveystarkastuskäynneistä ja sairauden vuoksi tehdyistä käynneistä. Ikään, sukupuoleen, koettuun terveyteen sekä asuin- ja opiskelupaikkaan liittyviä eroja terveyspalvelujen käytössä ei myöskään ole aiemmin selvitelty. Edellä mainittujen asioiden lisäksi tällä tutkimuksella selviteltiin, käyvätkö nuoret terveys-tarkastuksissa koulu- ja opiskeluterveydenhuollon laatusuositusten mukaisesti.

Tutkimusaineisto oli valtakunnallinen Nuorten terveystapakysely (NTTT), joka toteutettiin helmikuusta toukokuuhun vuonna 2007. Kyseessä on joka toinen vuosi 30 vuoden ajan 12, 14, 16 ja 18-vuotiaille lähetetty postikysely. Vuonna 2007 nuorten terveyspalvelujen käyt-töön liittyvät kysymykset olivat mukana ensimmäistä kertaa. Otoksen koko oli 9589 nuorta. Kyselylomakkeen palautti 5860 ja vastausprosentti oli 60,9. Aineiston analysointiin käytettiin SPSS for Windows tilasto-ohjelmaa.

Terveystarkastuksessa viimeksi kuluneen vuoden aikana ilmoitti käyneensä kolme neljästä nuoresta. Terveystarkastuksen tekijä on yleensä terveydenhoitaja. Kouluterveydenhuollon laatusuosituksen mukaiset laaja-alaiset terveystarkastukset eivät näyttäisi toteutuvan, sillä ainoastaan yhdeksän prosenttia ilmoitti käyneensä sekä lääkärin että hoitajan luona terveystarkastuksessa edeltävän vuoden aikana. Myöskään opiskeluterveydenhuollossa ei tehty terveystarkastusta kaikille ensimmäisenä opiskeluvuotena. Terveystarkastukset vähenevät siirryttäessä peruskoulusta jatko-opintoihin.

Nuorista noin puolet ilmoitti käyneensä viimeksi kuluneen vuoden aikana sairauden tai muun syyn kuin terveystarkastuksen takia lääkärin vastaanotolla. Terveydenhoitajan tai sairaanhoitajan vastaanotolla oli käynyt vajaa puolet vastanneista. Tyttöjen käynnit lääkärin ja hoitajan vastaanotoilla lisääntyvät iän myötä. Pojilla ei vastaavaa ikään liittyvää yhteyttä tullut esiin. Lääkärin ja hoitajan vastaanotoilla käytiin keskimäärin kaksi kertaa vuoden aikana. Sairauden tai muun asian takia lääkärin hoitoa haettiin suurimmaksi osaksi terveyskeskuslääkäriltä ja hoitajan palvelut haettiin ensisijaisesti kouluterveydenhoitajalta. Merkittäviä läänikohtaisia eroja ei terveystarkastus- ja sairaanhoitokäynneissä tullut esiin.

Asiasanat: terveyspalvelut, nuoret
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41316]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste