Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Naistenlehden käytön tarjoumateoreettinen tulkinta

VESTOLA, HANNA (2008)

 
Avaa tiedosto
gradu02362.pdf (548.0Kt)
Lataukset: 



VESTOLA, HANNA
2008

Sosiologia - Sociology
Yhteiskuntatieteellinen tiedekunta - Faculty of Social Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2008-03-26
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/urn:nbn:fi:uta-1-17846
Tiivistelmä
Tutkielmassa tarkastellaan naistenlehtien käyttöä lehtien materiaalisuuden ja esineluonteen näkökulmasta siten, että lähtökohtana ovat naisviihteen tutkimuksessa perinteisesti esiin nousseet teemat: naistenlehden kulttuurinen vähempiarvoisuus sekä sen rooli naisten arjessa ja naisidentiteetin, roolien ja naisten oman alueen rakentajana. Työssä selvitetään, onko naistenlehtien käytöstä löydettävissä uusia puolia, kun lehden esineluonne ja sen aikaan ja paikkaan sitoutuva käyttö otetaan tutkimuksessa huomioon.

Työn empiirinen osa perustuu lehtiä lukevien naisten teemahaastatteluihin, jotka on analysoitu sisällönanalyysiä ja kulttuuristen jäsennysten analyysiä hyväksi käyttäen. Analyysin käsitteellisenä välineenä toimii tarjouman, eli affordanssin teoria, joka auttaa hahmottamaan, mitä naistenlehti antaa käyttäjälleen. Teoreettinen viitekehys muodostuu työssä niin sanotun postkonstruktionistisen näkökulman ympärille, joka pohjautuu konstruktionismiin, mutta ottaa kielen ja kulttuuristen seikkojen ohella huomioon myös materiaalisuuden, ajallisuuden ja paikallisuuden.

Analyysissä naistenlehtien käyttöön liittyvät konkreettiset materiaaliset käytännöt, säästämisen, kierrättämisen ja hyödyntämisen teot näyttäytyvät osana lehtien käytön kokonaisuutta. Tarjoumanäkökulma tuo esiin tutut naistenlehden merkitykset ja funktiot, mutta nostaa arjesta irrottautumisen ja itselle sallimisen sekä nautinnon elementit korostuneeseen asemaan yhdessä lehden materiaalisuuden synnyttämien sosiaalisten käytäntöjen kanssa. Tutkielman perusteella naistenlehden käyttö ilmiönä on perinteitään noudattavaa, mutta se jäsentyy myös luontevaksi osaksi nykyajalle tyypillistä viihteen ja vapaa-ajankäyttöä.

Asiasanat: Naistenlehti, mediankäyttö, tarjouma, affordanssi, materiaalisuus, postkonstruktionismi
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41202]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste