Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Väitöskirjat
  • Näytä viite
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Väitöskirjat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Health Impact Assessment as a Policy Innovation

Nilunger, Mannheimer Louise (2009)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
978-951-44-7775-1.pdf (1.264Mt)
Lataukset: 



Nilunger, Mannheimer Louise
Tampere University Press
2009

Sosiaali- ja terveyspolitiikka - Social and Health Policy
Lääketieteellinen tiedekunta - Faculty of Medicine
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Väitöspäivä
2009-08-25
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/urn:isbn:978-951-44-7775-1
Tiivistelmä
Terveysvaikutusten arviointi (TVA) voidaan määritellä valmisteilla olevien päätösten terveysvaikutusten määrittelyksi ja ennustamiseksi, jotta vaikutukset otettaisiin paremmin päätöksenteossa huomioon.

Väitöskirjassa on tutkittu TVA:n lyhyttä kehityshistoriaa ideasta käytännön toteutuksen ensimmäisiin kokemuksiin. Kirjan artikkeleissa selvitetään kuinka yleistä TVA:n tarve olisi Ruotsin valtiopäioville tehtävien päätösesitysten valmistelussa, minkälaiset kvantitatiiviset metodologiat ovat soveltuvia vaikutusten ennakointiin, miten tähän mennessä tieteellisillä foorumeilla julkaistut TVA-raportit ovat noudattaneet arvioinnille asetettuja tieteellisyyden, eettisyyden, kansalaisten osallistumismahdollisuuksien ja kestävän kehityksen huomioimisen periaatteeita sekä mitä on opittavissa Ruotsissa ja Slovakiassa kartoitetuissa TVA-kokeiluissa.

Keskeinen johtopäätös on, että TVA toteutuu parhaiten välineenä kansanterveysjärjestöjen ja -viranomaisten advokaation välineenä. TVA:n haasteena on sen kunnianhimoinen tavoite luoda perusta tieteelliseen näyttöön perustuvalle politiikalle, joka edellyttäisi tämän tavoitteen edellyttämän evidenssin tuottamisen teknisten vaatimusten ratkaisemista. Käytännössä terveysvaikutuksia ei ole helppo ennakoida kattavasti. Julkisen hallinnon eri sektorit suhtautuvat TVA:han periaatteessa myönteisesti, mutta toteutumista estöävät monet käytännön taloudelliset, hallinnolliset ja poliittiset esteet.
 
Kokoelmat
  • Väitöskirjat [4096]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste