Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

CAD-työkalujen hyödyntäminen valusuunnittelussa

Nieminen, Mika (2026)

 
Avaa tiedosto
NieminenMika.pdf (1.266Mt)
Lataukset: 



Nieminen, Mika
2026

Tekniikan ja luonnontieteiden kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Engineering and Natural Sciences
Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta - Faculty of Engineering and Natural Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2026-05-11
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202605085247
Tiivistelmä
Valaminen on menetelmänä erittäin vanha. Viime vuosikymmeninä tietokoneavusteisesta suunnitellusta (CAD) on tullut koneensuunnittelun selkäranka, minkä vuoksi on luonnollista, että myös valettavat kappaleet suunnitellaan 3D-mallinnusta hyödyntäen.
Tämä työn tavoitteena on selvittää, miten 3D-mallinnus- ja simulaatio -ohjelmistoja kyetään hyödyntämään valettujen koneenrakenteiden suunnittelussa ja miten yleisimpiä valuvirheitä pystytään ehkäisemään jo suunnitteluvaiheessa. Työssä esitellään koneenrakenteissa tyypillisimmät valumateriaalit ja menetelmät, sekä tarkastellaan valuihin aiheutuvia virheitä, sekä niiden havaitsemista simulaatioiden avulla. Työssä tarkastellaan myös eräitä menetelmiä valettujen kappaleiden mallinnukseen. Painevaletun kappaleen muotit mallinnettiin hyödyntäen Solidworksin valmiita muottityökaluja ja hiekkavalettavan kappaleen keerna mallinnettiin hyödyntäen perinteisempiä mallinnustyökaluja.
Työssä todettiin, että valettujen kappaleiden laadun varmistamiseksi ja valmistettavuuden parantamiseksi simulointiohjelmistojen käyttö on erittäin suositeltavaa. Valuihin tarvittavat simulaatiot on mahdollista suorittaa yleisillä koneenrakenteisiin tarkoitetuilla ohjelmistoilla, mutta parhaisiin tuloksiin päästään, jos simulaatiot suoritetaan erityisesti valusuunnitteluun tarkoitetuilla ohjelmistoilla, sillä ne huomioivat jähmettymisessä tapahtuvan olomuodon muutoksen.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [11997]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste