Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Apparaatit 101: Ontologinen katsaus arkkitehdin työvälineisiin ja niillä tuotettuihin kuviin

Alamrew Abebe, Makda (2026)

 
Avaa tiedosto
AlamrewabebeMakda.pdf (972.6Kt)
Lataukset: 



Alamrew Abebe, Makda
2026

Arkkitehtuurin kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Architecture
Rakennetun ympäristön tiedekunta - Faculty of Built Environment
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2026-05-05
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202604274388
Tiivistelmä
Kuvia on kaikkialla. Digitalisaation myötä nykyaikaisessa arkkitehtuurissa kuvat ovat tärkeä osa suunnittelua. Kuvien, piirustusten ja mallinnuksien tuottamiseen käytettyjen työvälineiden kehittyessä myös suunnittelu on jatkuvassa muutoksessa. Tutkielman lähtökohtana on havainto suunnittelun vahvasta kuvallistumisesta, jonka seurauksena arkkitehtuurin tilallinen ja kokemuksellinen luonne ovat kärsimässä. Tämän kandidaatintyön tarkoituksena on tutkia, millä tavalla erilaiset arkkitehdin työvälineet vaikuttavat suunnittelun painopisteisiin ja erityisesti suunnittelun fenomenologiseen lähtökohtaan. Tutkielma toteutettiin kirjallisuuskatsauksen muodossa.

Aihetta tutkittiin Vilém Flusserin apparaattiteorian kautta. Teorian eri kuvatyyppejä rinnastettiin arkkitehtisuunnittelussa tyypillisesti tuotettuihin kuviin, kuten kynäpiirustuksiin ja tietokoneavusteisilla suunnitteluohjelmilla tehtyihin piirustuksiin. Työvälineiden mahdollistamaa kokemuksellista tutkittiin analysoimalla kuvien tuottamisessa käytettyjä apparaatteja eli teknologisia laitteistoja, järjestelmiä ja ohjelmistoja. Apparaattiteorian keskeinen ajatus on, että teknologinen väline ei ole vain neutraali työkalu, vaan se määrittää ja rajoittaa käyttäjänsä toimintatapoja, sekä tapaa havainnollistaa fyysistä todellisuutta. Tutkielmassa selvitetään kuvatyyppien taustalla olevien työvälineiden ontologiaa ja representaatiota. Tutkielma tarkastelee kuvien tuottamiseen käytetyn työkalun tai apparaatin luomaa etäisyyttä kokemukselliseen fyysiseen todellisuuteen oletuksena, että suunnittelun kokemuksellisuus luo kaltaistansa arkkitehtuuria ja on siten tavoiteltavaa. Tutkielman nimi Apparaatit 101 viittaa tutkielmassa käsiteltävän apparaattien perusteita.

Tutkielma punoo lopulta yhteen apparaattiteorian eri kuvatyyppejä ja tarjoaa nykyaikaisten tietokoneavusteisten suunnitteluohjelmistojen rinnalle kokemuksellisena vaihtoehtona virtuaalitodellisuuden erilaisia muotoja. Tutkielma osoittaa kriittisyyttä teknologisiin apparaatteihin, pyrkien samalla löytämään nykyaikaiseen suunnitteluun soveltuvan tavan käyttää niitä.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [11983]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste