Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Väitöskirjat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Väitöskirjat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Characterisation of Climate and Health Relevant Properties of Exhaust Aerosols from Ship Engines : Effects of Fuels and Exhaust After-Treatment Technologies

Kuittinen, Niina (2026)

 
Avaa tiedosto
978-952-03-4527-3.pdf (22.48Mt)
Lataukset: 



Kuittinen, Niina
Tampere University
2026

Tekniikan ja luonnontieteiden tohtoriohjelma - Doctoral Programme in Engineering and Natural Sciences
Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta - Faculty of Engineering and Natural Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Väitöspäivä
2026-05-22
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:ISBN:978-952-03-4527-3
Tiivistelmä
Kansainvälinen laivaliikenne on vähähiilisin kuljetusmuoto, mutta samalla merkittävä pakokaasujen ja hiukkaspäästöjen lähde, vastaten noin 3 %:sta kasvihuonekaasuista ja aiheuttaen huomattavia terveysvaikutuksia maailmanlaajuisesti. Laivaliikenteessä on perinteisesti käytetty fossiilisia polttoaineita, kuten raskasta polttoöljyä (HFO), mutta tavoitteet kasvihuonekaasujen ja päästöjen vähentämiseksi ovat johtamassa uusien polttoaineiden ja pakokaasun jälkikäsittelyjärjestelmien käyttöönottoon.

Tässä väitöskirjassa tutkittiin laivojen pakokaasuaerosolin ominaisuuksia käytettäessä erilaisia polttoaineita tai jälkikäsittelyteknologioita. Työssä suoritettiin kokeellisia pakokaasuaerosolimittauksia sekä testimoottorilla että kahdella nykyaikaisella risteilyaluksella. Polttoaineista tutkittiin mm. HFO:ta, nestemäisiä tislepolttoaineita sekä nesteytettyä maakaasua (LNG). Jälkikäsittelyteknologioista tarkasteltiin selektiivistä katalyyttista pelkistystä (SCR), savukaasupesuria (scrubber) ja märkää sähkösuodatinta (WESP). Työn tavoitteena on tuottaa uutta tietoa merimoottoreiden hiukkasten fysikaalisista ja kemiallisista ominaisuuksista sekä tutkia, miten eri polttoaineet ja jälkikäsittelymenetelmät vaikuttavat pakokaasuaerosolien ilmaston ja terveyden kannalta oleellisiin ominaisuuksiin.

Tulokset osoittavat, että meripolttoaineista syntyvät hiukkaset ovat pääosin kooltaan alle 100 nm, ja merkittävä osa voi olla pienempiä kuin 23 nm. Tuoreeltaan emittoitunut hiukkaslukumäärä maailmanlaajuisesta laivaliikenteestä on samaa suuruusluokkaa kuin muista ihmisperäisistä lähteistä mantereilla. HFO:n käyttö pesurin kanssa voi poistaa sekä tuoreita että haihtumattomia hiukkasia, mutta poistoteho kohdistuu pääasiassa pienimpiin hiukkasiin, kun taas suuremmat mustaa hiiltä ja metalleja sisältävät hiukkaset voivat jäädä pakokaasuun. SCR voi tuoda etuja vähentämällä polysyklisiä aromaattisia hiilivetyjä tai formaldehydiä. HFO:n havaittiin muodostavan sekundääristä aerosolia, jonka määrä väheni käytettäessä pesuria ja WESP:a. LNG:n käyttö vähentää hiukkaspäästöjä, ja erityisesti haihtumattomien hiukkasten määrä on matala. Havaitut vaikutukset hiukkasten määrässä ja ominaisuuksissa voivat vähentää hiukkasten epäsuoria ilmastovaikutuksia sekä tuoda terveyshyötyjä, vaikka huolia liittyy edelleen hiukkasten metalleihin sekä pieneen kokoon. Työssä havaittiin myös, että mikäli jäännöspolttoaineen käyttö jatkuu vallitsevana, laivaliikenne säilyy merkittävänä hiukkaspäästöjen lähteenä.
 
Kokoelmat
  • Väitöskirjat [5295]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste