Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Väitöskirjat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Väitöskirjat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Studies Towards E-Crafted RFID Smart Clothing for Daily Activities

Vuohijoki, Tiina (2025)

 
Avaa tiedosto
978-952-03-4071-1.pdf (34.96Mt)
Lataukset: 



Vuohijoki, Tiina
Tampere University
2025

Lääketieteen, biotieteiden ja biolääketieteen tekniikan tohtoriohjelma - Doctoral Programme in Medicine, Biosciences and Biomedical Engineering
Lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunta - Faculty of Medicine and Health Technology
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Väitöspäivä
2025-09-19
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:ISBN:978-952-03-4071-1
Tiivistelmä
Päivittäiset elämän toiminnot (Activities of Daily Living, ADL) ovat itsehoitotehtäviä, joita tehdään toistuvasti päivittäin, kuten syöminen, peseytyminen ja pukeutuminen. Teknologiaa, joka tukee päivittäistä elämää, kutsutaan avustavaksi teknologiaksi, ja sillä tarkoitetaan kaikkia laitteita ja järjestelmiä, jotka on suunniteltu lisäämään, ylläpitämään tai parantamaan yksilöiden toimintakykyä. Apuvälineiden on ennustettu tarjoavan ratkaisuja globaaleihin haasteisiin, erityisesti terveyden seurantaan ja turvallisuuteen liittyen. Tästä huolimatta älyvaatteet eivät ole vielä laajalti käytössä arjessa. Puettava teknologia ja erityisesti avustavat älyvaatteet ovat monimutkaisia laitteita, joiden täytyy mukautua käyttäjän tarpeisiin ja mieltymyksiin, jotta ne otettaisiin päivittäiseen käyttöön.

Tämä väitöskirja pyrkii edistämään tutkimusta kohti itse räätälöitävää, päivittäisiä toimintoja tukevaa älyvaatetusta hyödyntämällä monipuolisia menetelmiä. Suunnittelussa korostetaan henkilökohtaista mukautuvuutta lääketieteellisen ulkonäön sijaan, ja huomiota kiinnitetään ensisijaisten käyttäjien tunnistamiseen ja heidän tarpeidensa ymmärtämiseen. Lisäksi tutkimuksessa tutkitaan valmistusmenetelmiä, jotka mahdollistavat räätälöinnin ja kotiompelun hyödyntäen neulatyötekniikoita.

Monimenetelmä tutkimus alkoi ideointityöpajoista, joissa tunnistetiin tarpeita ja toivottuja ominaisuuksia avustaville älyvaatteille. Lisäksi kehitettiin valmistusmenetelmiä tekstiilipohjaiselle teknologialle ja työstettiin avustavien älyvaatteiden prototyyppejä. Tutkimuksessa hyödynnettiin vähän energiaa kuluttavaa teknologiaa, passiivista radiotaajuustunnistusta (RFID). RFID-teknologia valittiin kehitystyöhön, sillä se ei ole tarvitse sisäisiä energianlähteitä, mikä mahdollistaa yksinkertaisemman suunnittelun verrattuna paristoilla toimiviin ratkaisuihin.

Tutkimuksen keskeiset tulokset osoittavat, että avustavien älyvaatteiden tulisi olla esteettisesti miellyttäviä, helposti aktivoitavia ja räätälöitäviä. Lisäksi esitetään uusia itseommeltavien tunnisteiden valmistusmenetelmiä: kaksi tapaa tuftatuille ja neljä tapaa käsin kirjotuille. Kaikki menetelmät ovat ulkonäöltään muokattavissa. Prototyypit, Smart Jacket ja Command Sleeve on tehty tukemaan arjen toimintoja.
 
Kokoelmat
  • Väitöskirjat [5236]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste