Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hankeyhtiömallisen ratahankkeen riskienhallinnan erot verrattuna perinteiseen malliin: Riskienhallintaprosessin viitekehys hankeyhtiölle

Himanen, Ilmari (2025)

 
Avaa tiedosto
HimanenIlmari.pdf (4.580Mt)
Lataukset: 



Himanen, Ilmari
2025

Tuotantotalouden DI-ohjelma - Master's Programme in Industrial Engineering and Management
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
Hyväksymispäivämäärä
2025-07-01
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202507017479
Tiivistelmä
Työssä tutkitaan ja vastataan kysymykseen, miten hankeyhtiömallisen ratahankkeen riskienhallintaprosessin tulee erota perinteisen mallin riskienhallintaprosessista. Työssä analysoidaan perinteisen mallin riskienhallinnan ohjeita ja riskienhallintaprosessia. Tutkimuksessa järjestettiin puolistrukturoituja haastatteluja kohdeorganisaation henkilöstölle. Tuloksena havaittiin, että suurimmaksi osaksi riskienhallintaprosessiin ei eri toimintamallien välillä tarvitse tehdä muutoksia. Muutamia kohtia kuitenkin löytyi. Hankeyhtiön riskienhallintaprosessin tulee tukea riskiviestintää ja kommunikaatiota sekä riskitiedon siirtämistä sidosryhmien välillä enemmän kuin perinteisen mallin. Prosessin tulee myös tukea hankeyhtiötä urakoiden valinnassa ja kilpailuttamisessa onnistumisessa enemmän kuin perinteisessä mallissa.
Työssä luotiin konstruktiivisena tutkimuksena kohdeorganisaatiolle riskienhallinnan viitekehys. Kehys pohjautuu ISO 31000:2018 standardiin. Kohdeorganisaatiolle luotiin myös helppokäyttöinen kaavio kuvaamaan ja auttamaan prosessin läpivientiä. Kohdeorganisaatiolle tehtiin myös luonnos riskienhallintapolitiikan pohjaksi. Kohdeorganisaatiolle annetaan myös ehdotuksia riskienhallinta järjestelmän kehittämiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [42676]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste