Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Rauhanomainen ja tasavertainen elo anarkistisessa yhteiskunnassa: Tunnustussuhdeteorian ja relationaalisen tasa-arvoteorian sovellukset

Raatikainen, Sepu (2025)

 
Avaa tiedosto
RaatikainenSepu.pdf (443.2Kt)
Lataukset: 



Raatikainen, Sepu
2025

Filosofian kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Philosophy
Yhteiskuntatieteiden tiedekunta - Faculty of Social Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2025-05-20
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202506137149
Tiivistelmä
Tässä tutkielmassa perehdytään anarkistiseen filosofiaan. Tavoitteena on tutkia, kuinka Elisabeth Andersonin relationaalisen tasa-arvon teoria ja Axel Honnethin tunnustussuhdeteoria olisivat sovellettavissa anarkismiin – kuinka niistä ajatuksista voitaisiin ottaa vaikutteita anarkistisen yhteiskunnan ideaaliin. Ensin esitellään anarkistista filosofiaa, sen taustaa, historiaa ja periaatteita. Tämän jälkeen tutkielmassa esitellään anarkistista politiikkaa, yhteiskuntaa ja toimintaa – mihin anarkismissa pyritään, ja millaista toimintaa sen puitteissa harjoitetaan. Tämän jälkeen esitellään tunnustussuhdeteoria sekä relationaalisen tasa-arvon teoria. Lopuksi käsitellään sitä, kuinka tunnustussuhdeteoria ja relationaalisen tasa-arvon teoria ovat hedelmällisiä lähteitä anarkistiselle filosofialle. Tunnustussuhdeteoria huomauttaa, kuinka vastavuoroinen tunnustus on tärkeä osa itsensä tuntemista osana yhteiskuntaa. Relationaalisen tasa-arvon teorian mukaan todellinen tasavertaisuus saavutetaan ihmisten välisissä suhteissa. Teoriat ovat hienosti sovellettavissa anarkistiseen filosofiaan, jossa yhteistyö ja yhteisö – ihmisten väliset suhteet – ovat avainasemassa. Yhteiskunnan rauha saavutetaan, kun kaikki kokevat olevansa tärkeitä, tunnustettuja, yhteisönsä osia.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [11031]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste