Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Leanin hyödyntäminen muovin 3D-tulostuksessa

Stick, Akseli (2025)

 
Avaa tiedosto
StickAkseli.pdf (456.9Kt)
Lataukset: 



Stick, Akseli
2025

Teknisten tieteiden kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Engineering Sciences
Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta - Faculty of Engineering and Natural Sciences
Hyväksymispäivämäärä
2025-06-02
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202505256116
Tiivistelmä
Muovin 3D-tulostaminen on yleistynyt merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana. Se on löytänyt jalansijan niin teollisuudessa, kuin yksityisillä käyttäjillä. Kyseinen valmistusmenetelmä on siksi edelleen suuren kehityksen alaisena. Tämän työ tarkoituksena on selvittää, kuinka leania voidaan hyödyntää, tai miten se toteutuu muovin 3D-tulostuksessa.
Työ toteutettiin kirjallisuus katsauksena aiheeseen. Aiheeseen littyvää kirjallisuutta etsittiin google scholarista, andorista, sekä yleisestä googlen hakukoneesta. Kirjallisuuden etsitmiseen hyödynnettiin avainsanoja, kuten: 3D-tulostus, Lean, FDM, JIT ja Kaizen.
Ensimmäisessä teoriakappaleessa eli 2. kappaleessa käydään läpi olennaisia asioita FDM tulostimesta. Kappaleessa esitellään tulostimen toiminta, supporttien käyttöä, sekä materiaali ominaisuuksia ja yleisimpiä ongelmia muovin 3D-tulostimissa. Toisessa teoria kappaleessa eli 3. kappaleessa käydään läpi leanin teoriaa. Teoriaa käsitellään seitsemän hukan, JITin ja Kaizenin näkökulmasta.
4. kappaleessa käsitellään leanin hyödyntämistä ja toteutumista. Tämä toteutettiin pohtimalla, kuinka tutkittavat leanin filosofiat toteutuvat eri muovien 3D-tulostuksen osa-alueissa. Viimeisessä yhteenvetokappaleessa eli kappaleessa 6. pohdittiin miten lean toteutuu muovin 3D-tulostuksessa. Lopullisessa tulostuksessa leanin toetutuminen on hyvin vaihtelevaa riippuen minkälaisessa ympäristössä muovin 3D-tulostusta käytetään valmistusmenetelmän
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [10645]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste