Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

"Varsinkin toimittajat unohtavat, että se poliitikko on myös ihminen”: Laadullinen sisällönanalyysi median ja poliitikkojen suhteesta

Viitaniemi, Mari (2025)

 
Avaa tiedosto
ViitaniemiMari.pdf (567.1Kt)
Lataukset: 



Viitaniemi, Mari
2025

Viestinnän monitieteinen kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Multidisciplinary Communication Studies
Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta - Faculty of Information Technology and Communication Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2025-05-15
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202505145449
Tiivistelmä
Tässä kandidaatintutkielmassa tarkastellaan median ja poliitikkojen suhteen teemoja. Tutkielmani tavoitteena on kiinnittää huomiota valitsemani aineiston esittämiin kuvauksiin ja analysoida, millaisia erilaisia teemoja median ja poliitikkojen suhteesta on löydettävissä. Lisäksi tutkielmassa pyritään tuomaan esille aineistossa haastateltujen henkilöiden esittämiä eroja kyseisestä suhteesta.

Analysoin tutkimuksessani yhtä Yleisradion tuottaman dokumenttisarjan, Politiikka-Suomen jaksoa. Tutkimusaineistoni koostuu sarjan neljännestä jaksosta ”Kohut ja selkkaukset”, joka on julkaistu 25. lokakuuta 2021. Jakso kestää 58 minuuttia ja siinä haastatellaan yhteensä yhdeksää poliitikkoa. Lisäksi jaksossa ääneen pääsevät toimittajat sekä esimerkiksi poliittiset taustavaikuttajat. Aineistossa poliitikot kuvailevat omaa suhdettaan julkisuuteen sekä yleisesti median ja poliitikkojen suhteeseen liittyviä teemoja.

Aikaisemmassa suomalaisessa tutkimuksessa aihetta on tutkittu muun muassa toimittajien ja poliitikkojen välisten suhteiden muutoksena. Lisäksi tutkimusta löytyy median vaikutuksen lisääntymisestä politiikassa sekä poliitikkojen esiintymisestä mediassa.

Kandidaatintutkielmani tutkimusmenetelmä on laadullinen sisällönanalyysi. Tutkimukseni päätuloksina löysin aineistosta kolme pääteemaa: hyödyllisen mediasuhteen, strategisen mediasuhteen sekä kiristyneen mediasuhteen. Aineiston perusteella media voi tuoda poliitikoille hyödyllistä näkyvyyttä julkisuudessa, mutta mediajulkisuus saattaa kääntyä poliitikkoja vastaan, jolloin mediasuhde kiristyy.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [11026]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste