Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • TUNICRIS-julkaisut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • TUNICRIS-julkaisut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Naisiin kohdistuvaan digitaaliseen väkivaltaan puuttumisen haasteet poliisin työssä, rikosprosessissa ja tukipalveluissa

Husso, Marita; Piippo, Sisko; Houtsonen, Jarmo; Mela, Marianne; Tihveräinen, Sonja; Haapanen, Jasmina; Hakkarainen, Louna; Knihtilä, Anna (2023-12)

 
Avaa tiedosto
Husso_et_al.pdf (5.467Mt)
Lataukset: 

URI
http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-383-000-4


Husso, Marita
Piippo, Sisko
Houtsonen, Jarmo
Mela, Marianne
Tihveräinen, Sonja
Haapanen, Jasmina
Hakkarainen, Louna
Knihtilä, Anna
12 / 2023

Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202401081147

Kuvaus

Peer reviewed
Tiivistelmä
Tutkimuksessa tarkasteltiin digitaaliseen väkivaltaan puuttumisen haasteita ja<br/>mahdollisuuksia poliisin työssä, rikosprosessissa ja tukipalveluissa. Tutkimuksen<br/>aineisto koostuu poliisin rikosilmoitusaineistosta, poliisien, syyttäjien ja väkivaltatyön tukipalveluiden työntekijöiden fokusryhmähaastatteluista sekä digitaalista väkivaltaa kokeneille suunnatusta verkkokyselystä. Digitalisoituminen ja viestintäteknologioiden kehittyminen ovat muuttaneet naisiin kohdistuvan väkivallan muotoja, vaikutuksia ja seurauksia. Väkivallan, häirinnän, uhkailun, häpäisemisen ja kontrollin muodot ovat moninaistuneet. Digitaalisen väkivallan seuraukset ovat usein väkivallan kohteille<br/>syvästi haavoittavia, traumatisoivia, toimijuutta lamauttavia, osallisuutta rajoittavia ja elinpiiriä kapeuttavia.<br/>Digitaaliseen väkivaltaan puuttumisen keskeisenä haasteena ovat puutteet<br/>ilmiön tunnistamisessa, sen vakavuuden ymmärtämisessä ja asenteissa. Ilmiö<br/>on normalisoitunut osaksi arkea sekä läheisissä suhteissa että sosiaalisessa<br/>mediassa ja julkisessa keskustelussa. Käytäntöjen ja asenteiden muuttaminen<br/>edellyttää koulutuksen kehittämistä sekä tietoisuuden lisäämistä väkivallan eri<br/>ilmenemismuodoista. Ilmiöön puuttuminen vaatii myös moniammatilliseen<br/>yhteistyöhön ja tutkimukseen panostamista, käsitteiden tarkentamista, väkivallan dokumentoinnin käytäntöjen yhtenäistämistä sekä esitutkintapöytäkirjojen laatuun panostamista. Myös digitaalisen median alustojen vastuuta tulee korostaa ja palveluiden alueellista saatavuutta parantaa.
Kokoelmat
  • TUNICRIS-julkaisut [22382]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste