Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Onnistuvatko sijoittajat hajauttamaan sijoitusportfolionsa?

Laakkonen, Veeti (2024)

 
Avaa tiedosto
LaakkonenVeeti.pdf (528.7Kt)
Lataukset: 



Laakkonen, Veeti
2024

Kauppatieteiden kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Business Studies
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2024-05-28
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202405115694
Tiivistelmä
Tässä työssä tutkittiin, miten sijoittajat hajauttavat sijoitusportfolioitansa. Työn tarkoituksena oli esittää rahoitusteorian mukaisia tehokkaita portfolioita, ja tutkia onnistuivatko sijoittajat teorian mukaisessa hajauttamisessa. Työn tutkimuskysymys on: ”Onnistuvatko sijoittajat hajauttamaan portfolionsa rahoitusteorian mukaisesti?”.
Työtä varten haettiin ja kerättiin lähdeaineistoa keskeisistä rahoituksen teorioista ja sijoitusportfolioita koskevista tutkimuksista. Työ toteutettiin kuvailevana kirjallisuuskatsauksena hyödyntäen 16 eri lähdettä. Aineiston avulla luotiin laaja-alainen kokonaiskuva sijoitusportfolioista ja niiden hajauttamisesta. Aineisto koostui alan kirjallisuudesta, vertaisarvioiduista tieteellisistä artikkeleista ja portfolioihin liittyvistä tutkimuksista. Työn teoreettisessa viitekehyksessä esiteltiin portfolioteoria, Capital Asset Pricing- malli, Fama–French-faktorimalli sekä behavioraalinen rahoitusteoria.
Työn tulokset osoittavat, että suomalaiset omistavat huonosti hajautettuja osakeportfolioita. Toisaalta osakeportfolioita tutkimalla ei saada tarpeeksi kattavaa kuvaa hajauttamisesta. Tutkimuksissa todetaan, että rahastosijoittaminen on osakesijoittamista suositumpaa. Tästä syystä, kun hajauttamista tutkitaan, tulisi sijoitusportfolioissa huomioida osakkeiden lisäksi myös muita arvopapereita, kuten rahasto-osuuksia. Kun tutkimuksissa huomioidaan myös rahastosijoitukset, portfoliot ovat lähes yhtä tehokkaita kuin teoreettiset portfoliot. Siitä huolimatta pieni osa portfolioista epäonnistuu hajauttamisessa täysin ja ne tuottavat vuosittain suuria tappioita.
Tuloksista voidaan päätellä, että portfolioiden hajautusta tulisi tutkia kokonaisvaltaisesti. Suurin osa sijoitusportfoliosta koostuvat useista eri arvopapereista, eikä pelkästään suorista osakesijoituksista. Rahastojen pois jättäminen portfolioiden tutkimuksista johtaa epärealistisiin tuloksiin hajauttamisesta. Toisaalta hajauttamisen epäonnistuminen voi johtaa suuriin tappioihin. Tästä syystä on tärkeää ymmärtää sijoittamisen riskit ja hajauttamisen tärkeys. Lisäksi sijoittajien tulisi tunnistaa ja vältellä harhaan johtavia käytösmalleja, kuten esimerkiksi liiallista itseluottamusta.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [9897]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste