Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Erityisen tuen toteutuminen peruskoulussa: Huoltajien kokemuksia erityisen tuen toteutumisesta ennen ja jälkeen koronapandemian aiheuttamaa sulkutilaa

Savela, Aleksi; Savela, Helka (2024)

 
Avaa tiedosto
SavelaSavela.pdf (827.1Kt)
Lataukset: 



Savela, Aleksi
Savela, Helka
2024

Kasvatuksen ja yhteiskunnan tutkimuksen maisteriohjelma - Master´s Programme in Educational Studies
Kasvatustieteiden ja kulttuurin tiedekunta - Faculty of Education and Culture
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2024-05-15
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202404254630
Tiivistelmä
Tässä tutkimuksessa tarkastelimme huoltajien kokemuksia erityisen tuen toteutumisesta ennen koronapandemian aiheuttamaa sulkutilaa keväällä 2020 sekä sen jälkeen syksyllä 2020. Tutkimme myös, millaisia erityisen tuen muotoja huoltajat olivat maininneet olleen käytössä. Lisäksi otimme lähempään tarkasteluun niiden huoltajien vastaukset, joiden tyytyväisyyden arvio erityisen tuen toteutumiseen oli merkittävästi muuttunut keväästä syksyyn. Tutkimuksemme kohderyhmänä olivat huoltajat, joiden lapset olivat kyselynajankohtana 1.-6. -luokkalaisia ja heillä oli erityinen tuki käytössä (n=1373).
Tutkimuksemme oli laadullinen ja analyysimenetelmänä käytimme aineistolähtöistä sisällönanalyysiä sekä sisällön erittelyä eli kvantifiointia. Aineistona käytimme osaa valtakunnallisesta kyselyaineistosta, joka oli kerätty syksyllä 2020 osana Tampereen ja Helsingin yliopistojen yhteistä Koronapandemia peruskoulussa -koulunkäynti, opetus ja hyvinvointi kouluyhteisöissä 2020–2022 – tutkimushanketta.
Tutkimuksemme tulosten perusteella huoltajat olivat olleet suurimmaksi osaksi erittäin tyytyväisiä erityisen tuen toteutumiseen. Lisäksi huoltajien tyytyväisyys keväästä syksyyn ei ollut muuttunut merkitsevästi. Huoltajien vastauksista löytyi molempina ajankohtina vajaa 140 erilaista erityisen tuen muodon mainintaa ja nämä eivät eronneet toisistaan juurikaan. Suurimpina teemoina molempina ajankohtina huoltajien vastauksista nousi esille aikuisen tuki ja ohjaus, oppimisen ja koulunkäynnin yksilöllinen tukeminen sekä luokka- ja ryhmäratkaisut sekä erityiskoulut. Huoltajia, joiden tyytyväisyys oli muuttunut merkittävästi keväästä syksyyn, oli tutkimuksemme kohderyhmästä hyvin pieni osa. Ja näiden huoltajien arvion muutokseen selvimmin vaikuttaneet tekijät olivat henkilöstöresurssin muutos sekä opettajan vaihdos.
Tutkimuksemme tulokset osoittavat, että huoltajien tyytyväisyys erityisen tuen toteutumiseen on varsin hyvää riippumatta siitä, koskiko tuen arvio kevättä ennen koronapandemian alkua vai syksyä, kun koronapandemia vielä vaikutti ihmisten arkeen. Vastaukset herättivät myös pohtimaan koulutuksellisen tasaarvon kysymyksiä, sillä mainittujen tukimuotojen määrällinen keskiarvo huoltajien vastauksissa oli melko vähäinen.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [40068]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste