Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Väkivallan sukupuolistuneisuuden representaatiot The Serpent -televisiosarjassa

Tuomela, Anniina (2023)

 
Avaa tiedosto
TuomelaAnniina.pdf (478.5Kt)
Lataukset: 



Tuomela, Anniina
2023

Yhteiskuntatutkimuksen kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Social Sciences
Yhteiskuntatieteiden tiedekunta - Faculty of Social Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2023-05-15
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202305115631
Tiivistelmä
Tutkielmassa selvitetään millä tavoin The Serpent -televisiosarjassa representoidaan väkivaltaa ja sukupuolistunutta väkivaltaa. Tutkielman aineistona on The Serpent -sarja, joka kertoo Charles Sobhrajista. Charles Sobhraj on Etelä-Aasiassa 1970-luvulla toiminut sarjamurhaaja. Hänen tekemänsä väkivalta kohdistuu alueella vieraileviin turisteihin sekä hänen omaan lähipiiriinsä. Tutkimuksen tarkoituksena on selvittää sarjamurhaajan väkivallan taustalle rakennettuja syitä sarjassa. Kiinnostuksen kohteena ja tutkielman erityispiirteenä on lisäksi sukupuolistunut väkivalta ja sen yhteys sarjamurhaajan tekemään väkivaltaan. Tutkielman aihetta taustoitetaan esimerkiksi feministisen elokuvateorian avulla.

Ensimmäisessä tutkimuskysymyksessä pohditaan sitä, millaisia merkityksiä väkivallalle ja sen syille rakennetaan The Serpent -sarjassa. Toisessa tutkimuskysymyksessä pohditaan sitä, millä tavalla sukupuoli on yhteydessä väkivallan tekijän ja sen uhrin asemiin. Tutkielman teoreettinen viitekehys muodostuu sosiaalisen konstruktionismin perinteestä ja sosiaalisen sukupuolen, väkivallan ja sukupuolistuneen väkivallan käsitteellistyksistä.

Aineiston analyysimenetelmänä on diskurssianalyysi. Diskurssianalyysi perustuu sosiaalisen konstruktionismin ajatukseen. Diskursseja muodostui suhteessa ensimmäiseen tutkimuskysymykseen kolme: ”väkivalta vallankäyttönä”, ”väkivalta kostona” ja ”väkivalta nautintona”. Toiseen tutkimuskysymykseen vastauksena muodostui yksi diskurssi, ”parisuhde väkivallan mahdollistajana”. Tutkielman tuloksissa havainnollistetaan aineistoesimerkkien avulla näitä diskursseja ja sovelletaan niihin diskurssianalyysin metodia niiden analyysissa.

Tuloksista havaitaan, että Charlesin tekemä väkivalta on sarjamurhaajalle tyypillistä väkivaltaa ja sen taustalle rakennetaan hänen henkilöhistoriaansa sekä sarjamurhaajalle tyypillisiä väkivallan syitä. Charles käyttää väkivaltaa vallan välineenä, kostamistarkoituksessa ja myös pelkän nautinnon vuoksi. Charlesin väkivalta on myös osaltaan sukupuolistunutta väkivaltaa, joka korostuu erityisesti hänen parisuhteessaan, jonka toinen osapuoli on hänen rikoskumppaninsa Marie-Andrée Leclerc.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [10747]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste