Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Datavetoinen päätöksenteko ketterässä ohjelmistokehityksessä

Särkkä, Anna (2023)

 
Avaa tiedosto
SarkkaAnna.pdf (557.9Kt)
Lataukset: 



Särkkä, Anna
2023

Teknis-taloudellinen kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Business and Technology Management
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2023-06-05
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202305035093
Tiivistelmä
Ketterissä ohjelmistotuotanto-organisaatioissa ohjelmistokehitystiimien työskentely ja siihen liittyvä päätöksenteko eroaa perinteisistä ohjelmistokehityksen ja päätöksenteon menetelmistä. Datavetoisen päätöksenteon käyttö on lisääntynyt kasvavan datan määrän rinnalla, mutta tutkimukset osoittavat, että sen käyttö on vielä vähäistä ohjelmistotuotannossa, vaikka sen potentiaali tulevaisuudessa ymmärretään. Tässä työssä tutkitaan ketterien ohjelmistokehitystiimien päätöksentekoa. Työn tavoitteena on selvittää minkälaisia päätöksenteon haasteita tiimit kohtaavat ja voisiko datavetoisesta lähestymistavasta olla hyötyä näiden haasteiden ylittämisessä. Työn tarkoituksena on tarjota ohjelmistotuotanto-organisaatioille tietopohja datavetoisten lähestymistapojen käyttöönottoon.
Työ toteutettiin systemaattisena kirjallisuuskatsauksena. Ensin tutkimuksen aiheelle rakennettiin teoriapohja, joka jaettiin kahteen osaan, datavetoiseen päätöksentekoon ja ketterään ohjelmistokehitykseen. Teoria osuus kirjoitettiin peruskirjallisuuden ja tehdyn tutkimuksen pohjalta. Tutkimusaineisto koostui seitsemästä julkaisusta, jotka löydettiin systemaattisen kirjallisuuskatsaushaun avulla. Aineiston perusteella vastattiin tutkimuskysymyksiin.
Tutkimuksen tulokset osoittavat, että ketterän ohjelmistokehityksen päätöksenteon haasteita voidaan rinnastaa datavetoisessa päätöksenteossa kohdattuihin haasteisiin. Näin ollen omaksumalla datavetoisen lähestymistavan päätöksentekoon, voidaan ratkaista ketterien kehitystiimien kohtaamia haasteita. Työssä esitetään viitekehys, jota seuraamalla voidaan ottaa käyttöön datavetoinen päätöksenteko osaksi organisaation toimintaa. Viitekehyksessä esitellään ne elementit, jotka tulisi olla tukena datavetoisia päätöksiä tehdessä ja minkälainen päätöksenteon syklin tulisi olla ketterässä ohjelmistokehityksessä. Viitekehys on rakennettu kirjallisuuskatsauksen tulosten ja teoriaosuuteen perustuen. Tutkimuksen perusteella voidaan todeta, että tarvitaan vielä jatkotutkimuksia aiheesta muun muassa ohjelmistokehityksessä tehtävään analytiikkaan liittyen. Tähän ei pystytty kandidaatin työn laajuudessa paneutumaan.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [10747]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste