Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Aurinkovoimalan tuotantopotentiaali Tampereella

Telén, Dan (2022)

 
Avaa tiedosto
TelénDan.pdf (1.329Mt)
Lataukset: 



Telén, Dan
2022

Tieto- ja sähkötekniikan kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Computing and Electrical Engineering
Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta - Faculty of Information Technology and Communication Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2022-05-02
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202205024223
Tiivistelmä
Aurinkosähkön suosio on kasvanut viime vuosikymmeninä kiihtyvällä tahdilla ja myös aurinkopaneelien tekniikka on kehittynyt merkittävästi. Aurinkovoimalan tuotantoon kuitenkin vaikuttaa vahvasti leveyspiiri, jolla voimala sijaitsee sekä vallitseva sää ja ilmasto. Tässä työssä tutkitaan vuosina 2019 ja 2020 Tampereen yliopiston tutkimusvoimalassa mitattuihin säteilyvoimakkuuksiin ja paneelilämpötiloihin perustuen nykyaikaisen aurinkovoimalan tuotantopotentiaalia Tampereella. Koska mallinnus pohjautuu alueella tehtyihin todellisiin mittauksiin, tulokset ovat todenmukaisempia kuin internetissä saatavilla olevien laskurien arviot.

Aluksi on käyty läpi aurinkokennon toimintaperiaate diodimallista alkaen ja esitelty kaavat, joilla voimalan energian tuotantoa mallinnetaan. Työssä käytettyyn malliin on tehty muutamia yksinkertaistuksia laskennan keventämiseksi, mutta niillä ei ole merkittävää vaikutusta tuotantoarvioihin. Tuotantolaskelmissa on käytetty kuvitteellista asuinkerrostalon katolle rakennettua voimalaa, jonka nimellisteho on 100,5 kW. Voimala koostuu 268:sta Salo Solarin Suomessa valmistamasta yksikideaurinkopaneelista, joissa jokaisessa on 72 aurinkokennoa. Työn toisessa osassa käsitellään tuotantolukuja ja tarkastellaan tuotannon vaihtelua vuosi-, kuukausi- ja päivätasolla.

Tulosten mukaan voimala osui hyvin voimalatoimittajien antamiin 900–1 000 tunnin huipunkäyttöaika-arvioihin. Vuosi 2020 oli hieman parempi energiantuotantovuosi vuoteen 2019 verrattuna. Erot vuosien välillä olivat suurempia kuukausitasolla, jossa yksittäisen kuukauden tuotanto saattoi olla jopa moninkertainen toisen tarkasteluvuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Valtaosa vuoden energiasta tuotettiin huhti-elokuussa ja alkuvuosi oli keskimäärin loppuvuotta tuottoisampaa, jolloin useana päivistä ei tuotettu lainkaan energiaa.

Työssä korostui energiavaraston tarve, sillä voimalan tuotanto huippukuukausina selvästi ylitti talotekniikan ja asuntojen oletetun kulutuksen. Lisäksi energian tuotannossa esiintyi päivien välillä yhden asunnon kuukausienergian suuruisia vaihteluja.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [11807]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste