Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Aavikoitumisen ehkäisemisen projekteissa rakentuva naisten rooli: Ekofeministinen kriittinen diskurssianalyysi naisten roolista Namibian projekteissa aavikoitumisen ehkäisemiseksi

Arikka, Pietari (2022)

 
Avaa tiedosto
ArikkaPietari.pdf (1.645Mt)
Lataukset: 



Arikka, Pietari
2022

Politiikan tutkimuksen maisteriohjelma - Master's Programme in Politics
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2022-05-18
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202204263708
Tiivistelmä
Tämä pro gradu -tutkielma käsittelee Namibian toimia aavikoitumisen ehkäisemiseksi sen kansallisessa toimintaohjelmassa sekä muissa sitä tukevissa dokumenteissa, ja niissä rakentuvaa naisten roolia. Tutkielma lähtee liikkeelle aavikoitumisesta globaalina ongelmana, jota pyritään ehkäisemään esimerkiksi kansainvälisten sopimusten ja paikallisten toimien avulla. Naisten rooli aavikoitumisen ehkäisemiseksi on yleisesti tiedostettu, mutta vieläkään projekteissa ei oteta sukupuolia tasa-arvoisesti huomioon. Naisten panos on todistetusti välttämätön aavikoitumisen ehkäisemiseksi, mutta silti heidät usein sivuutetaan päätöksenteossa. Naiset ovat useammin suoraan riippuvaisia maan tuottavuudesta ja kärsivät eniten kuivuudesta ja aavikoitumisesta.

Tutkimuskohteena toimii Namibia, koska se on yksi maailman kuivimmista maista, minkä takia se on erityisen altis aavikoitumiselle. Vuonna 2013 Namibia isännöi aavikoitumisosapuolikokouksen, jonka myötä valtio otti isomman roolin ja lanseerasi kunnianhimoisen kymmenen vuoden toimintaohjelman aavikoitumisen ehkäisemiseksi. Tutkielman teoreettisena viitekehyksenä toimii ekofeminismi. Ekofeminismi auttaa ymmärtämään erilaisten feminististen suuntausten kautta naisten (ja muiden sorrettujen ihmisryhmien) ja luonnon sortamisen välistä yhteyttä. Menetelmänä toimii Norman Faircloughin kriittinen diskurssianalyysi, joka auttaa nostamaan esille haluttuja sorron ilmentymiä ja valta-asetelmia.

Tutkielman tutkimusaineisto koostuu globaalista, kansallisesta ja toteuttamisen tasoista. Ensimmäisenä käsitellään globaali taso, jossa aineistona toimii kolme temaattista tutkimuspaperia naisten roolista kuivilla mailla ja aavikoitumisen yhteydessä. Toisella tasolla aineistona käytetään Namibian kolmatta kansallista toimintaohjelmaa YK:n aavikoitumissopimuksen täytäntöön panemiseksi vuosina 2014–2024 sekä Namibian strategia- ja toimintasuunnitelmaa sen puheenjohtajuudelle yhdennessätoista aavikoitumisosapuolikokouksessa. Kolmannella tasolla käsitellään toimintaohjelman alaisten hankkeiden tai projektien väliarviointeja sekä loppuraportteja.

Tutkimusongelmana tässä tutkielmassa toimii naisten oikeuksien parantamisen ja aavikoitumisen ehkäisemisen välinen suhde. Laajempana tutkimuskysymyksenä on: Minkälaisissa rooleissa naiset ja tytöt kuvataan aavikoitumisen ehkäisemisen projekteissa eri tasoilla? Tutkielmassa vertaillaan, miten naisten rooli muuttuu eri tasoilla (globaalilla, kansallisella, toteuttamisen tasoilla) ja millä tavoin diskurssit muuttuvat tavoitteiden ja toteutuksen välillä. Tutkielman tarkoitus on selvittää missä määrin naisten rooli on oikeasti huomioitu näissä eri tason dokumenteissa. Kriittisen diskurssianalyysin avulla tutkielmassa havaitaan esimerkkejä naisten epätasa-arvoisesta roolista projekteissa. Analyysissä nostetaan esille naisten toimijuuden, roolin ja tasa-arvon diskursseja ja analysoidaan mitä havaitut diskurssit aiheuttavat poliittisesti ekofeministisestä näkökulmasta. Tutkielman keskeiset havainnot paljastavat, että naiset kuvattiin poikkeuksetta uhreina ja kärsijöinä, mutta ei osana muutosta tai ainakaan kykeneväisinä aikaansaamaan sitä itsenäisinä toimijoina.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [40800]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste