Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

"Tarvittaisiin juuri muunneltavuutta": Opetusmenetelmien käyttömahdollisuudet avoimissa ja muunneltavissa oppimisympäristöissä opettajien kokemana

Inovaara, Ilona (2022)

 
Avaa tiedosto
InovaaraIlona.pdf (406.1Kt)
Lataukset: 



Inovaara, Ilona
2022

Kasvatustieteiden kandidaattiohjelma - Bachelor´s Programme in Educational Studies
Kasvatustieteiden ja kulttuurin tiedekunta - Faculty of Education and Culture
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2022-04-26
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202204213358
Tiivistelmä
Tämä tutkimus pyrkii kuvaamaan opettajien kokemuksia avoimista ja muunneltavista oppimisympäristöistä. Näkökulmana tutkimuksessa on opettajien kokemukset erilaisten opetusmenetelmien käyttömahdollisuuksista edellä mainituissa oppimisympäristöissä. Tutkimuskysymys onkin: ”Mitä opetusmenetelmiä opettajan on mahdollista käyttää avoimissa ja muunneltavissa oppimisympäristöissä?” Tutkimus on ajankohtainen, sillä Suomessa viime vuosikymmenenä tulleen koulujen arkkitehtiuudistuksen myötä oppimisympäristöt ovat muuttuneet perinteisistä ja seinillä rajatuista luokkahuoneista avoimemmiksi tiloiksi.
Tutkimusaineisto kerättiin sähköisellä kyselylomakkeella, joka sisälsi monivalintakysymyksen ja avoimia kysymyksiä. Kysely jaettiin maaliskuussa 2022 kolmessa eri peruskoulun opettajien Facebook-ryhmässä. Aineisto kerättiin täysin anonyymisti ja koostui kahdeksan eri opettajan vastauksista. Tutkimukseen valikoitui fenomenologis-hermeneuttinen tutkimusote, joka sopii muun muassa kokemusten ja käsitysten tarkasteluun tutkittavasta ilmiöstä. Aineistonanalyysimetodina oli laadullinen sisällönanalyysi. Aineisto luokiteltiin aineistolähtöisesti, jonka jälkeen analyysissa hyödynnettiin teoriaohjaavaa lähestymistapaa.
Tulosten perusteella avoimet ja muunneltavat oppimisympäristöt vaikuttavat opetusmenetelmien valintaan. Suurimpina tekijöinä joidenkin opetusmenetelmien, kuten esitelmien, yhteisten keskustelujen, puhepiirien ja leikkien, käyttämättömyyteen koettiin melu ja suuret ryhmäkoot. Opettajajohtoisuutta ja yksilötyöskentelyä suosittiin edellä mainituista syistä. Toisaalta jotkut opettajat näkivät isot tilat ja ryhmäkoot myös mahdollisuutena: luokkien välisiä yhteisiä projekteja, pistetyöskentelyä ja näytelmiä pääsee toteuttamaan isommissa tiloissa suuren oppilasmäärän kanssa. Opettajien välistä yhteistyötä pidettiin arvossa muun muassa juuri opetusmenetelmiä valittaessa. Samassa tilassa olevien ryhmien voi olla järkevää sopia yhdessä tietynlaiset aikataulut esimerkiksi siitä, milloin on hiljaista ja milloin vuorovaikutusta sisältävää työskentelyä. Tutkimuksen mukaan opetustilojen muunneltavuuden mahdollisuus olisi tärkeää, jotta tilaa voitaisiin hyödyntää moniin käyttötarkoituksiin ja sitä kautta käyttää opetuksessa erilaisia opetusmenetelmiä.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [9897]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste