Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat (Limited access)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat (Limited access)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Katsaus verkkosivuluokitteluun neuroverkoilla

Lehtola, Arttu (2021)

 
Avaa tiedosto
LehtolaArttu.pdf (560.1Kt)
Lataukset: 

Tekijä ei ole antanut lupaa avoimeen julkaisuun, aineisto on luettavissa vain Tampereen yliopiston kirjastojen opinnäytepisteillä. The author has not given permission to publish the thesis online. The thesis can be read at the thesis point at Tampere University Library.

Lehtola, Arttu
2021

Tietojenkäsittelytieteiden kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Computer Sciences
Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta - Faculty of Information Technology and Communication Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2021-09-03
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202108306852
Tiivistelmä
Alkeellista luokittelua on tehty jo vuosisatoja ja monikerroksisia neuroverkkoja on ollut useampi vuosikymmen. Internetin tullessa laajemmin kuluttajille sen kattavuuden ja si-sällön massiivisen kasvun yhteydessä huomattiin tarve verkkosivujen luokittelulle. Inter-net on ollut räjähdysmäisessä kasvussa ja siksi kehitystä on nähty paljon automaattisissa luokittelumetodeissa. Luokiteltavien asioiden lukumäärän ja niiden syvyyden kasvaessa on myös luokittelutarkkuuksien pysyttävä perässä, jolloin syntyy tarve myös luokittelu-metodien kehittymiselle. Neuroverkot ovat teknologiana jo tuttua aihepiirin tutkijoille, sillä ne tunnetaan entuudestaan niiden kuvien ja hahmojen luokittelukyvyistä. Tutkiel-man ideana on kartoittaa neuroverkkojen mahdollisia hyötyjä ja haittoja verkkosivu-luokittelussa.

Tutkielma toteutetaan kirjallisuuskatsauksena ja sen aineistoa on kerätty laajasti aihepii-rille relevanteilta julkaisutietokannoilta. Valitut aineistot vaihtelevat iältään, mutta van-himmatkin lähteet ovat vain 1990-luvun loppupuolelta. Vanhempi aineisto toimii pohja-na ja tukee uudempaa relevanttia aineistoa. Neuroverkkoja hyödyntävästä luokittelusta ei ole aikaisemmin toteutettu vastaavanlaista listausta sen hyödystä ja haitoista verkkosi-vuluokittelullisessa kontekstissa. Neuroverkot loistavat verkkosivujen kuvaperäisessä luokittelussa, mutta ne vaativat kuitenkin suhteellisen paljon prosessointivoimaa verkkoa toteuttavalta laitteistolta.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat (Limited access) [1862]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste