Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Osakeyhtiön sukupolvenvaihdos perintö- ja lahjaverotuksessa

Kangas, Markus (2021)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
KangasMarkus.pdf (499.9Kt)
Lataukset: 



Kangas, Markus
2021

Kauppatieteiden kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in Business Studies
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2021-01-11
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202012299198
Tiivistelmä
Tämä kandidaatintutkielman aiheena on osakeyhtiön sukupolvenvaihdos perintö- ja lahjaverotuksessa. Aiheen kannalta tärkeimmät lainkohdat ovat perintö- ja lahjaverotuksen 55-57 §, joissa käsitellään huojennuksen vaatimuksia, huojennuksen määrää ja huojennuksen määräaikaa. Kyseiset lainkohdat ovat kuitenkin sisällöltään vaatimattomat, jolloin tutkielman kääntöpiste siirtyy tarkastelemaan enemmän oikeuskäytäntöä aiheeseen liittyen. Lainkohtien rajallisuuden takia oikeuskäytäntö ja korkeimman oikeuden ennakkoratkaisut ovat erittäin tärkeässä roolissa tutkimusta tehtäessä.

Tutkimuksen tutkimusmenetelmä on lainoppi eli oikeusdogmatiikka. Keskeisenä lähdeaineistona on käytetty edellä mainittuja lainkohtia, oikeuskirjallisuutta, oikeuskäytäntöä sekä Verohallinnon ohjeita.

Tutkielmassa saatiin selville, että osakeyhtiöiden sukupolvenvaihdos perintö- ja lahjaverotuksessa nojautuu suuresti korkeimman oikeuden ennakkoratkaisuihin. Lisäksi monissa tapauksissa oikeustila ei ole selkeä, koska se on saattanut muuttua radikaalisti muutaman viime vuoden aikana. Tilanne ei tällöin ole ideaali veronmaksajien oikeusvarmuuden ja luottamuksensuojan kannalta, ja se lisää haasteita myös mahdollisen verosuunnittelun ja sukupolvenvaihdosten toteuttamiseen. Epävarmuuden poistamiseksi epäselvissä tapauksissa on aina suositeltavaa hakea PerVL:n 39 a §:n mukaista ennakkoratkaisua Verohallinnolta.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [2243]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste