Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Asiakasorganisaatiokohtaisten riskien vaikutukset ERP-projektin työmääräarviossa tietojärjestelmätoimittajan näkökulmasta

Kuusela, Jari (2020)

 
Avaa tiedosto
KuuselaJari.pdf (993.4Kt)
Lataukset: 

Tekijä ei ole antanut lupaa avoimeen julkaisuun, aineisto on luettavissa vain Tampereen yliopiston kirjastojen opinnäytepisteillä. The author has not given permission to publish the thesis online. The thesis can be read at the thesis point at Tampere University Library.

Kuusela, Jari
2020

Johtamisen ja tietotekniikan DI-tutkinto-ohjelma - Degree Programme in Management and Information Technology, MSc (Tech)
Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta - Faculty of Engineering and Natural Sciences
This publication is copyrighted. Only for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2020-08-31
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202008286754
Tiivistelmä
ERP-käyttöönotto on yleistynyt PK-yrityksissä, jonka tavoitteena on liiketoimintaprosessien sujuva integrointi järjestelmätasolle. Käyttöönottoprojekti on yritykselle merkittävä tietotekninen investointi, jolla voidaan saavuttaa mitattavia hyötyjä liiketoiminnan läpinäkyvyyteen ja johtamiseen. Käyttöönottoprojektit kuitenkin usein törmäävät ongelmiin ja budjetin ylityksiin, jotka johtuvat asiakasorganisaatiokohtaisista riskeistä.
Tämän tutkimuksen tarkoituksena on määrittää asiakasorganisaatiokohtaisten riskitekijöiden vaikutukset projektin työmääräarvioinnissa. Keskeistä on tunnistaa yleiset riskitekijät ja toisaalta kriittiset menestystekijät, joihin asiakasorganisaatiolla on vaikutusmahdollisuus. Tekijät on tunnistettu kirjallisuuslähteiden perusteella ja tutkimuksen keskeinen sisältö liittyy näiden tekijöiden analysointiin ja syy-seuraus-suhteiden päättelemiseen.
Tutkimus on suoritettu tapaustutkimuksena, käyttäen tietolähteenä kymmenen päätöksessä olevan käyttöönottoprojektin dataa suomalaisissa PK-yrityksissä. Tiedonkeruu suoritetaan haastatteluiden ja saatavilla olevan jälkilaskelmatiedon perusteella. Kyselyssä esitetyt kysymykset on johdettu kirjallisuusviittauksissa esiintyneistä riskitekijöistä ja esitetty ohjelmistoyrityksen projektipäälliköille. Aineisto on analysoitu matriisimuotoon, josta voidaan muodostaa johtopäätökset riskien vaikutuksista lopulliseen käyttöönottoprojektin työmäärään.
Aineiston analysoinnin pohjalta tunnistettiin tärkeimmät riski-indikaattorit, joilla on suuri todennäköisyys työmääräbudjetin merkittävään ylitykseen. Kaikille riski-indikaattoreille annettiin vakavuusluokka, jonka avulla voidaan arvioida sen vaikutus työmääräarvioinnissa.
Keskeisenä työn tuloksena saavutettiin löydös, että kattava ja integraatioita sisältävä toteutus ajautuu korkealla todennäköisyydellä merkittävään budjettiylitykseen kohdeyrityksen tapauksissa. Toisaalta todettiin myös, että riskitekijöillä on yhteyksiä keskenään ja kattavissa käyttöönotoissa esiintyy huomattavasti enemmän riskejä, kuin perustason käyttöönotoissa. Lisäksi tuloksista voitiin todeta, että tietyt riskitekijät toteutuessaan edustavat matalan tason todennäköisyyttä merkittävälle työmääräarvion ylitykselle.
Työn tuloksia rajoittaa se, että ERP toimittajan kyvykkyyksiä ei ole arvioitu käyttöönottoprojektin aikana. Kyseistä rajoitetta on syytä tutkia lisää jatkotutkimuksena, esimerkiksi miten paljon toimittaja voi vaikuttaa tehokkailla tuotantoprosesseilla ja läpimenoajalla työmäärätoteumiin. Tutkimustulokset ovat ensisijaisesti yleistettävissä tämän tutkimuksen kohdetapauksessa, ja muissa saman kokoluokan ohjelmistotaloissa, joiden tuoteportfolio ja asiakasvaatimukset vastaavat ominaisuuksiltaan tämän tutkimuksen tapausta.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access) [3439]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste