Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Mediaympäristöjen muutos sukupolvien välisen kanssakäymisen haasteena: 6.-luokkalaisten kokemuksia YouTubesta

Kivioja, Olli; Pilli, Anton (2020)

 
Avaa tiedosto
KiviojaPilli.pdf (796.7Kt)
Lataukset: 



Kivioja, Olli
Pilli, Anton
2020

Luokanopettaja, kasvatustieteen maisterin tutkinto - Teacher Education, Master of Arts (education)
Kasvatustieteiden ja kulttuurin tiedekunta - Faculty of Education and Culture
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2020-05-13
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202004173345
Tiivistelmä
Tutkimuksemme tarkoituksena on selvittää, millaisia kokemuksia 6.-luokkalaisilla on videopalvelu YouTubesta ja miten lapset kokevat vanhempiensa/huoltajiensa suhtautuvan heidän median kulutukseensa. Tutkittavien kokemuksiin perustava tutkimusasetelma nojaa laajasti katsottuna empiristiseen tutkimusperinteeseen. Tutkimusaineisto on kerätty fokusryhmähaastatteluja hyödyntäen erään pirkanmaalaisen koulun 6.-luokkalaisilta syksyllä 2019. Tutkimuksessa hyödynnettiin myös kansainvälisen EU Kids Online -tutkimusprojektin yhteydessä Suomessa keväällä 2019 kerättyä tilastollista aineistoa 6.-luokkalaisten mediankäytöstä. Litteroitu haastatteluaineisto analysoitiin aineistolähtöisen sisällönanalyysin avulla.

Analyysivaiheessa aineistossa nousi esille, että YouTube ja median kuluttaminen näyttäytyvät lapsille ja heidän vanhemmilleen hyvin erilaisina. Lapsille YouTube näyttäytyy monipuolisena viihtymisen ja oppimisen alustana. Monet haastateltavista kertoivat vanhempiensa suhtautuvan YouTube-videoihin lähes pelkästään negatiivisesti. Haastateltavat kokivat vanhempiensa pelkäävän liiallisen puhelimeen keskittymisen johtavan sosiaalisten suhteiden laiminlyömiseen ja jopa syrjäytymiseen. Haastateltavien mukaan vanhemmat eivät näe peleissä ja sosiaalisessa mediassa tapahtuvaa vuorovaikutusta yhtä arvokkaana kuin kasvokkain tapahtuvaa vuorovaikutusta. Lasten ja vanhempien välillä on nähtävissä eroja myös median käytön tavoissa. Haastattelujen perusteella lapsille on vanhempiaan luonnollisempaa keskittyä useaan mediaan yhtä aikaa.

Digitaaliset mediat vaikuttavat aineiston perusteella kasvattaneen lasten ja vanhempien välillä olevaa sukupolvien välistä kuilua, jota avataan tutkimuksen teoriaosuudessa erityisesti esittelemällä Karl Mannheimin ajatuksia sukupolvien muodostumisesta ja Margaret Meadin prefiguratiivisen kulttuurin teoriaa.

Tutkimuksen perusteella perheiden suhtautuminen YouTubeen ja muihin digitaalisen median alustoihin vaihtelee suuresti. Vaikka suuri osa vanhemmista suhtautui YouTube-videoihin kielteisesti, osan kerrottiin osoittavan ymmärrystä ja aitoa kiinnostusta lastensa seuraamia tubettajia kohtaan. Sukupolvien välillä on eroja digitaalisten medioiden käyttötyyleissä, mutta on tärkeää muistaa, että saman sukupolvenkaan edustajat eivät muodosta koherenttia tai homogeenistä internetin käyttäjien ryhmää. Muuttuneessa
mediaympäristössä keskusteleva, kuunteleva ja aitoon ymmärrykseen tähtäävä kommunikointi sukupolvien välillä on tutkimuksemme perusteella ensiarvoisen tärkeää.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [40800]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste