Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access)
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Osakesäästötilin tuoton verotus kansainvälisissä tilanteissa

Vertanen, Pietari (2020)

 
Avaa tiedosto
VertanenPietari.pdf (375.2Kt)
Lataukset: 

Tekijä ei ole antanut lupaa avoimeen julkaisuun, aineisto on luettavissa vain Tampereen yliopiston kirjastojen opinnäytepisteillä. The author has not given permission to publish the thesis online. The thesis can be read at the thesis point at Tampere University Library.

Vertanen, Pietari
2020

Kauppatieteiden maisteriohjelma - Master's Degree Programme in Business Studies
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. Only for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2020-03-12
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202003052563
Tiivistelmä
Pro gradu -tutkielman aiheena on vuoden 2020 alusta käyttöön tullut osakesäästötili ja sen tuoton verotus kansainvälisissä tilanteissa. Osakesäästötili on uusi yksityishenkilöille tarkoitettu sijoitusinstrumentti. Osakesäästötilille voidaan tallettaa enintään 50 000 euroa rahaa, joka voidaan sijoittaa kotimaisiin ja ulkomaisiin pörssiosakkeisiin. Tilille maksetut osingot, luovutusvoitot ja korot ovat Suomessa niiden maksuhetkellä verovapaita. Verotus Suomessa tapahtuu varoja nostettaessa, jolloin veronalaiseksi pääomatuloksi katsotaan se suhteellinen osa varoista, joka vastaa tilille sijoitetulle pääomalle kertyneen tuoton suhteellista osuutta koko sijoitussäästötilin nostohetken arvosta. Tutkimuksessa selvitetään, millaisia päätöksiä osakesäästötilin luomisen taustalla on ja kuinka osakesäästötili toimii käytännössä. Tämän jälkeen tutkimus keskittyy selvittämään, millaisia ongelmia osakesäästötilin tuoton verotuksen ja kansainvälisten tilanteiden yhteensovittamiseen liittyy. Tutkimuksessa käsitellään pääasiassa tilanteita, joissa tuotot tulevat verotettavaksi kahdessa tai useammassa valtiossa verovelvollisen asuinpaikan perusteella.

Tutkimuksen metodi on oikeusdogmaattinen eli lainopillinen. Tutkimuksen tarkoituksena on selvittää lainsäädännön nykytila ja ongelmat, joita tämänhetkinen lainsäädäntö muodostaa tuoton verotukselle kansainvälisissä tilanteissa.

Tutkimus on jaettu kolmeen osaan. Ensimmäisessä osassa selvitetään osakesäästötilin luomisen taustalla olevia asioita, käydään läpi osakesäästötilin tuomat lakimuutokset Suomen lainsäädäntöön ja selostetaan esimerkin avulla, kuinka osakesäästötilin verotus tapahtuu kotimaisissa tilanteissa. Tutkimuksen toisessa osassa käsitellään tilanteita, joissa Suomen ja verovelvollisen asuinvaltion välillä ei ole verosopimusta. Verotusta käsitellään havainnollistavan esimerkin avulla. Kolmannessa osassa tarkastellaan verosopimusten vaikutusta osakesäästötilin tuoton verotukseen. Vaikutuksia tarkastellaan niistä näkökulmista, antaako sopimus Suomelle verotusoikeuden osakesäästötilin tuottoon vai ei.

Tutkimuksessa havaitaan, että kaksinkertaisen verotuksen poistaminen jää todennäköisesti kokonaan toteutumatta tilanteissa, joissa tuotot tulevat verotetuksi myös ulkomailla, eikä verosopimus estä tuoton verotusta Suomessa. Puolestaan tilanteet, joissa verosopimus estää tuoton verotuksen Suomessa, voivat mahdollistaa osakesäästötilin käytön verosuunnitteluvälineenä. Näissä tilanteissa tuotot saattavat jäädä jopa kokonaan verottamatta. Kaksinkertainen verotus muodostaa esteen pääomien vapaalle liikkuvuudelle ja on verovelvollisen kannalta kohtuutonta. Lisäksi tämä on osakesäästötilin ja verosopimusten tavoitteiden vastaista. Tilanteet,
joissa verosopimus estää Suomea verottamasta tuottoja, vaikuttavat negatiivisesti Suomen verokertymään. Ei myöskään ole verosopimusten tavoitteiden mukaista, että sopimuksen vuoksi tuotot voivat jäädä verottamatta molemmissa valtioissa. Osakesäästötilin tarkoituksenakaan ei ole toimia keinona välttyä verotukselta kokonaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto (Limited access) [1938]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste