Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Trepo etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Roomalaisuus Goottilaissotien aikana: Identiteetin ilmentymiä Cassiodoruksen ja Procopiuksen teksteissä

Manninen, Mika (2020)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
ManninenMika.pdf (347.6Kt)
Lataukset: 



Manninen, Mika
2020

Historian kandidaattiohjelma - Bachelor's Programme in History
Yhteiskuntatieteiden tiedekunta - Faculty of Social Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2020-03-14
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202001311698
Tiivistelmä
Tutkielmassa käsitellään roomalaisuuden piirteitä Goottilaissotien ajan Italiassa käyttäen hyväksi Cassiodoruksen kirjeitä ja Procopiuksen goottilaissodista kertovia kirjoja 5 ja 6. Tutkielmassa on luettu kummatkin tekstit ja pyritty niiden pohjalta ymmärtämään mitä roomalaisuuteen kuului goottilaissotien aikaan. Alakysymyksenä käsittelen myös, miten Italian asukkaat suhtautuivat bysanttilaisiin valloittajiin. Tutkielmaan tekoon on käytetty laadullista metodia. Alkuperäislähteiden sisällön tukemiseen on käytetty aiheeseen liittyvää tutkimuskirjallisuutta.
Tutkimuksessa kävi ilmi, että Italiaa hallinnut Itä-goottinen valtakunta oli hallitukseltaan ja tavoiltaan huomattavan roomalainen. Tämä näkyi hallinnossa, laeissa, diplomatiassa, hyveissä ja perinteissä. Italiaa valtaamaan tulleet bysanttilaiset näkivät itsensä roomalaisina, mutta eivät nähneet kaikkia italiassa asuvia roomalaisina. Vastaavasti Italiassa asuneet ihmiset pääsääntöisesti näkivät myös itsensä roomalaisina. he näkivät bysanttilaiset usein enemmän kreikkalaisina, kuin roomalaisina. Kummatkin maat kokivat olevansa Rooman valtakunnan jatkumoita.
Italian asukkaat suhtautuivat useimmiten positiivisesti bysanttilaisiin, mutta tämä johtui siitä, että paikallinen hallinto tuona aikana ei nauttinut kansan suosiosta. Tämä korostui varsinkin Sisiliassa, mutta myös itse Rooman kaupungissa.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [2243]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste