Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Lievän aivovamman jälkeiset hajuaistimuutokset

Krannila, Petteri (2020)

 
Avaa tiedosto
KrannilaPetteri.pdf (720.5Kt)
Lataukset: 



Krannila, Petteri
2020

Lääketieteen lisensiaatin tutkinto - Licentiate of Medicine
Lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunta - Faculty of Medicine and Health Technology
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2020-01-16
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202001141249
Tiivistelmä
Hajuaistin alenema on tiedostettu, mutta alidiagnosoitu oire aivovammojen yhteydessä. Hajuaistin avulla voimme kokea miellyttäviä hajuaistimuksia, mutta myös tunnistaa erilaisia vaaroja kuten esi-merkiksi palokaasuja. Siksi hajuaistilla on suuri merkitys ihmisen elämänlaatuun. Aiemmissa tutki-muksissa lievän aivovamman ja hajuaistin alenemalla ei ole löydetty selvää tilastollista yhteyttä, vaikka viitteitä hajuaistin alenemasta lievän aivovamman jälkeen on osoitettavissa.

Tässä tutkimuksessa käytimme hyväksi vuosina 2010 – 2012 kerättyä Tampere Traumatic Head and Brain Injury Study -aineistoa. Tutkimme onko lievällä aivovammalla yhteyttä hajuaistin alenemaan, käyttämällä prospektiivista tapaus-verrokki-koeasetelmaa. Lievän aivovamman saaneilta potilailta tutkittiin hajuaisti Sniffin’ Sticks -hajutikkutestillä akuutisti lievän aivovamman jälkeen ja uudelleen 1 kuukauden kuluttua vammasta. Verrokeilta hajuaisti tutkittiin kertaalleen erillisen vastaanottokäyn-nin yhteydessä. Tutkimustulosten analysoimiseen käytettiin SPSS-ohjelmistoa.

Lievän aivovamman saaneiden potilaiden määrä oli 39 ja aivovamman suhteen terveiden verrokkien määrä 33. Verrattaessa tapausten ja verrokkien hajuaistin testituloksia, emme analyyseissä löytäneet yhteyttä lievällä aivovammalla ja hajuaistin alenemalla (p>0,05). Tutkittuamme pelkästään lievän aivovamman saaneiden ryhmää, Sniffin’ Sticks -testin tulokset kuitenkin paranivat selvästi akuutin ja kontrollitestauksen välillä (p=0,025).

Päätelmänä tutkimuksestamme me emme löytäneet tilastollisesti merkitsevää eroa tapausten ja ver-rokkien välillä, mutta tapausryhmän sisällä saimme suuntaa antavaa tietoa siitä, että lievällä aivovam-malla ja hajuaistin alenemalla voisi olla yhteys. Hajuaistitestissä saattoi kuitenkin tapahtua osittaista tunnistettavien hajujen oppimista jonka vuoksi tuloksen merkitys jää epävarmaksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41305]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste