Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Proteiinien kertyminen Alzheimerin taudissa

Toivanen, Pinja (2019)

 
Avaa tiedosto
ToivanenPinja.pdf (1.012Mt)
Lataukset: 



Toivanen, Pinja
2019

Bioteknologian tutkinto-ohjelma
Lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunta - Faculty of Medicine and Health Technology
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2019-10-31
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-201909263504
Tiivistelmä
Alzheimerin taudissa amyloidi-beeta-peptidi (Aβ) sekä tau-proteiini alkavat kerääntyä aivokudokseen johtuen niiden patologisisten translaation jälkeisten muutosten lisääntymisestä, sekä epätasapainosta niiden tuotannon ja hajotuksen välillä. Aβ on APP-geenin normaali tuote, mutta Alzheimerin taudissa sillä on havaittu aminopäässä monia translaation jälkeisiä muutoksia, jotka muuttavat sen kykyä muodostaa oligomeerejä. Liukoiset oligomeerit ovat avainasemassa Aβ:n patologisuuteen, sillä ne mahdollistavat Aβ:n kulkeutumisen aivojen läpi ja aiheuttavat mm. vesikkelien häirintää AMPAR-välitteisesti. Tau-proteiini toimii terveissä aivoissa mikrotubulusstabiloivana proteiinina, mutta Alzheimerin taudissa sen liiallinen fosforylaatio vähentää sen affiniteettia mikrotubuluksille, sekä aiheuttaa aksonin alkusegmentin uudelleenkohdistamista ja kromatiinin purkautumista sekä antaa sille neuronaalisen plakin muodostumisen kannalta välttämättömät dynaamiset ominaisuudet.
Alzheimerin taudin edetessä Aβ muodostaa hermosolujen ekstrasellulaariseen välitilaan seniilejä amyloidiplakkeja ja tau muodostaa solujen sisäpuolelle steerisenä haittana toimivia neurofibrillejä. Yhdessä näiden proteiinien kertyminen aiheuttaa ikääntyvän ihmisen aivoissa mm. tulehdusvastetta, mitokondrioiden toimintahäiriötä, heikentynyttä aksonaalista kuljetusta sekä synaptista eksitotoksisuutta, jotka johtavat aivokudoksen rappeutumiseen ja kognitiivisen toiminnan heikentymiseen. Aβ ja tau-proteiineja on tutkittu paljon, mutta yhä tarvitaan lisää tutkimustyötä Alzheimerin taudin puhkeamisen perimmäisten syiden selvittämiseksi sekä uusien hoitomuotojen kehittämiseksi.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [9897]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste