Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Erillisteokset ja sarjajulkaisut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Erillisteokset ja sarjajulkaisut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Uudet menetelmät kirjastoissa ja tietopalveluissa

Kivento, A.; Valta, A. (1988)

 
Avaa tiedosto
kivento_valta_uudet_menetelmat.pdf (1.793Mt)
Lataukset: 



Kivento, A.
Valta, A.
Tampereen teknillinen korkeakoulu
1988

Hallintovirasto - Hallintovirasto
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-2011060814689
Tiivistelmä
Tutkimuksessa selvitettiin kirjasto- ja tietopalvelualan innovatiivista toimintaa, lähinnä uuden viestintätekniikan tarjoamia mahdollisuuksia kehittää palveluja ja tuotteita. Alan kirjallisuus selvitettiin tietokantojen ja tiivistelmä- sekä viitetietojulkaisujen avulla. Lisäksi pyrittiin saamaan mukaan uudet projektit esite- ja kokousaineistoista. Näistä kerättiin valikoiden raporttiin laaja kirjallisuusluettelo.

Tutkimus on tehty korkeakoulukirjastojen näkökannalta, kuitenkin ottaen huomioon koko kirjasto- ja tietopalveluala. Erityisen kiinnostuksen kohteena ovat olleet ne sovellukset, joissa on tutkittu ja kokeiltu kirjastojen, tietopalveluiden ja käyttäjien yhteistyöjärjestelmiä. Näissä on usein kehitetty uudenlaisia työasemia, joiden avulla on luotu helpot ja kätevät yhteydet käytettävissä oleviin tiedostoihin ja palveluihin. Integroituihin kirjastojärjestelmiin liittyvät sovellukset on jätetty vain parin esimerkin varaan. Uudet tiedon talletus- ja jakelumenetelmät antavat kirjastoille paremmat mahdollisuudet tarjota asiakkaille tietoa, samalla myös tarjottavan tiedon määrä moninkertaistuu.

Projektiin liittyi myös asiantuntijakokous, joka pidettiin 8.12.1987. Kokouksessa tarkasteltiin tutkimuksessa löydettyjä esimerkkejä, joiden merkitystä ja mahdollisuuksia kirjasto- ja tietopalvelualalla ryhmä arvioi. Suomessa tulisi lähiajan kehittämiskohteiksi näiden asiantuntijoiden mukaan valita joko optiseen tiedontallennukseen tai kolmenkeskeiseen tietoliikenteeseen liittyvät sovellukset.
Kokoelmat
  • Erillisteokset ja sarjajulkaisut [1297]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste