Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Vähimmäisosakepääomavaatimuksen vähentämisen ja poistamisen vaikutukset perustettavien osakeyhtiöiden määrään

Soininen, Jani-Petteri (2019)

 
Avaa tiedosto
SoininenJaniPetteri.pdf (4.130Mt)
Lataukset: 



Soininen, Jani-Petteri
2019

Kauppatieteiden tutkinto-ohjelma
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2019-08-19
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-201907222707
Tiivistelmä
Yksityisen osakeyhtiön vähimmäisosakepääomavaatimus poistetaan osakeyhtiölaista 1.7.2019. Vähimmäisosakepääomavaatimus on viimeksi puuttunut osakeyhtiölainsäädännöstä ennen vuotta 1978. Vähimmäisosakepääomavaatimuksen muutoksia on aiemmin perusteltu joko velkojiensuojan tai yritystoiminnan helpottamisen kannalta riippuen siitä onko vaatimusta korotettu vai vähennetty. Todellisia vaikutuksia on kuitenkin tutkittu vain vähän.

Tutkielma on rakenteeltaan kolmiosainen. Ensin selvitetään vähimmäisosakepääomavaatimuksen historiaa ja kehitystä Suomessa aina vuoden 1895 osakeyhtiölaista nykypäivään. Tämän jälkeen tutkitaan lainsäätäjän intressiä ja lakimuutoksen perusteluja hyödyntäen hallituksen esitystä (HE 238/2018), jossa vähimmäisosakepääomavaatimus ehdotettiin poistettavaksi. Lopuksi pyritään selvittämään millaisia vaikutuksia vähimmäisosakepääomavaatimuksen poistamisella tai vähentämisellä on ollut perustettavien rajavastuuyhtiöiden lukumäärään muualla Euroopassa, missä vähimmäisosakepääomavaatimuksesta on luovuttu tai sitä on laskettu. Vertailun avulla pyritään tunnistamaan mahdollinen toistuva trendi.

Lainsäätäjä haluaa lakimuutoksella helpottaa erityisesti mikro- ja pienyritysten toimintaa osakeyhtiömuodossa. Kansainvälisessä tutkimuksessa on havaittu, että vähimmäisosakepääomavaatimus vaikuttaa negatiivisesti rajavastuuyhtiöiden määrään. Tutkielmassa arvioidaan siis myös lainsäätäjän intressiä ja sitä ovatko esitetyt perustelut lakimuutokselle yhteneviä kansainvälisen tutkimuksen ja havaintojen kanssa.

Rajavastuuyhtiöiden määrät ovat reagoineet vähimmäisosakepääomavaatimuksen muutoksiin Euroopassa ja trendi näyttäisi olevan jossain määrin yhteneväinen kaikissa vertailumaissa. Muutoksen vaikuttavuuteen näyttäisi vaikuttavan ainakin rajavastuuyhtiön yritysdemografinen asema yhteiskunnassa, eli esimerkiksi se, kuinka suuri osa kaikista yhtiöistä on rajavastuuyhtiöitä. Tutkielman tulosten perusteella voidaan asettaa varovaisia ennustuksia siitä, että osakeyhtiöiden määrä tulee myös Suomessa todennäköisesti kasvamaan lakimuutosta seuraavina vuosina, eli osakeyhtiömuotoisen yritystoiminnan aloittaminen helpottuu. Vaikutuksia kaikkien yhtiöiden määrään, eli siihen lisääkö lakimuutos yrittäjyyttä ei tutkielman tuloksella pystytä ottamaan yhtä vahvaa kantaa. Vaikuttaisi kuitenkin siltä, että Euroopassa niissä valtioissa, joissa rajavastuuyhtiöiden osuus koko yhtiökannasta on merkittävä, on vähimmäisosakepääomavaatimuksen muutoksilla ollut vaikutusta myös yhtiöiden kokonaismäärään.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [34751]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste