Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Naiseuden normit, parisuhdekäsitykset ja seksuaalisuuteen liittyvät asenteet Sannin, Evelinan, Vesalan ja Vestan lyriikoissa

Harni, Liisa (2019)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
1558429277.pdf (1.250Mt)
Lataukset: 



Harni, Liisa
2019

Kirjallisuustieteen tutkinto-ohjelma - Degree Programme in Literary Studies
Yhteiskuntatieteiden tiedekunta - Faculty of Social Sciences
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2019-05-20
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-201905211842
Tiivistelmä
Tässä tutkielmassa tarkastelen neljän suositun suomalaisen naisartistin, Sannin, Evelinan, Vesalan ja Vestan, kappaleiden lyriikoita. Tarkastellut lyriikat ovat Sannin albumilta Sanni, Evelinan albumilta 24K, Vesalan albumilta Vesala ja Vestan albumilta nimeltä Lohtulauseita. Suosion lisäksi artistien valintaperusteenani oli se, että he ovat itse kirjoittaneet omat sanoituksensa. Lähestyn lyriikoita tutkimalla naiseuden normeja, parisuhdekäsityksiä ja seksuaali-suuteen liittyviä asenteita, jotka muodostavat lyriikoiden naiskuvaa. Tutkimuskysymyksenäni on, millaisia naisia ja sukupuolirooleja koskevia arvoja ja oletuksia artistien kappaleiden kirjallisiin esityksiin kätkeytyy. Tarkoituksenani on kiinnittää huomiota siihen, millä tavoin lyriikat mahdollisesti toistavat ja purkavat sukupuolistereotypioita. Lisäksi tavoitteenani on osoittaa, että populaarimusiikin sanoitusten analysointi on mielekäs ja antoisa lähtökohta tarkastella esimerkiksi sukupuolinormeja.

Käsittelen lyriikoiden naiskuvaa feministisen tutkimuksen näkökulmasta. Tutkielmassa on käytetty teoriapohjana lisäksi esimerkiksi sukupuolentutkimusta ja lyriikan tutkimusta. Ennen tutkielman teon aloittamista hypoteesinani oli, että suosittujen suomalaisten naisartistien lyriikat tuovat esiin naiseuteen liittyviä normeja, kuten esimerkiksi naisten rajoittuneita mahdollisuuksia toteuttaa itseään työelämässä.

Tutkielman keskeisenä tuloksena on, että suosittujen suomalaisten naisartistien lyriikat tuovat monipuolisesti esiin sukupuoliin, erityisesti naiseuteen, liittyviä stereotypioita ja normeja. Teksteissä kuvataan esimerkiksi naista, joka ei koe olevansa kiinnostunut asioista, joista naisen stereotyyppisesti ajatellaan kiinnostuvan. Nainen representoituu teksteissä suhteellisen passiivisena suhteessa seksuaalisuuteen. Nainen esitetään kuitenkin osassa teksteistä epäsuorasti seksiä hakevaksi niin, että hän kehittää pyynnölleen tekosyyn. Parisuhdekuvausten osalta nainen näyttäytyy pääosin aktiivisempana toimijana, joka hallitsee ristiriitatilanteita eikä suostu muuttamaan itseään toisen vuoksi. Teksteissä nainen ei representoidu itse uskottomaksi, vaan joutuu pettämisen uhriksi tai on pettäjän toinen, salainen kumppani.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [32849]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Yhteydenotto | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste