Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Ennakkopäätösvalitus verotuksen muutoksenhakumenettelynä

Pankka, Niko (2019)

 
Avaa tiedosto
1558014071.pdf (1.198Mt)
Lataukset: 



Pankka, Niko
2019

Tilintarkastuksen ja arvioinnin maisteriohjelma - Master's Degree Programme in Auditing and Evaluation
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2019-04-25
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-201905161737
Tiivistelmä
Tutkielma käsittelee ennakkopäätösvalituksen taustoja sekä prosessin etenemistä ja toimivuutta käytännössä. Tutkielmaa varten on käyty läpi ajalta 2014-2018 kaikki tapaukset, joissa joko verovelvollinen, Veronsaajien oikeudenvalvontayksikkö tai molemmat ovat vaatineet ennakkopäätösvalitusta. Lisäksi tutkielmassa perehdytään siihen, kuinka ennakkopäätösvalitus muutoksenhakumenettelynä on koettu veronsaajien sekä verovelvollisten näkökulmasta.

Ennakkopäätösvalituslupa tulisi myöntää ainoastaan ennakkopäätösluonteisille tapauksille. Prejudikaattiluonteisuuden käsitettä ennakkopäätösvalituksen näkökulmasta voidaan pitää selkeänä, mutta ei tarkkarajaisena. Tutkielman tarkoituksena on oikeustapausanalyysin kautta selvittää, minkälaisiin tapauksiin ennakkopäätösvalitusmenettely soveltuu parhaiten. Veronsaajien sekä verovelvollisen haastattelujen kautta on tarkoitus pohtia, onko ennakkopäätösvalitusmenettely toimiva, selkeä ja tarpeellinen verotuksen muutoksenhakujärjestelmän osa. Tarkoituksena on myös selventää, kuinka ennakkopäätösvalitusmenettely etenee käytännössä.

Tutkimuksen kohteena on veroprosessioikeus. Tutkimuksessa pyritään lainsäädännön ja oikeuskäytännön avulla muodostamaan kuvaa voimassa olevan oikeuden sisällöstä tutkimuskysymysten näkökulmasta. Tutkimuksen metodologia on pääosin oikeusdogmaattinen eli lainopillinen, mutta osa tutkimuksesta toteutetaan laadullisena haastattelututkimuksena. Laadullinen tutkimus on luonteeltaan kokonaisvaltaista tiedon hankintaa ja aineisto kootaan todellisissa tilanteissa.

Tutkielman perusteella voidaan sanoa, että näytön arviointia sisältävät tapaukset soveltuvat huonosti ennakkopäätösvalitukseen. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi siirtohinnoittelua ja VML 28 §:n soveltamista koskevia tapauksia. Ennakkopäätösvalitusta voidaan pitää tarpeellisena verotuksen muutoksenhakujärjestelmän osana, vaikka tähän mennessä ainoastaan kaksi tapausta on saanut valitusluvan. Tästä syystä verovelvolliset pitävät ennakkopäätösvalitusta haastavana muutoksenhakureittinä. Ennakkopäätösvalituksen tarkoituksen voitaisiin katsoa toteutuvan paremmin, jos Veronsaajien oikeudenvalvontayksikkö sekä korkein hallinto-oikeus perustelisivat myös valitusluvan hylkäämisen.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41996]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste